ČLÁNKY18.04.2017 | Mário Šmýkal

Mladý pár mal pravú oravskú svadbu. Čo na nej nesmelo chýbať

Ako vyzerá, keď spojíte oravskú prírodu a folklór so svadbou? Výsledok zachytávajú fotky z Oravskej Polhory a Sihelného.

Ako vyzerá, keď spojíte oravskú prírodu a folklór so svadbou? Výsledok zachytávajú fotky z Oravskej Polhory a Sihelného.

„Dievčatko Oravča bolos mi frajerča. Bolos mi frajerkou, musíš mi byť žienkou,“ znie v ľudovej piesni Dievčatko oravskô. Nechýbala ani na svadbe Zuzany a Martina Vavrínových.

„Pochádzam z Oravskej Polhory, preto sme sa rozhodli, že svadbu budeme mať tam,“ hovorí Zuzana o ich veľkom dni v septembri 2015.

Po obrade v kostole v Oravskej Polhore sa presunili do Oravského dvoru v Sihelnom. Drevenica v kombinácii s tradičnými stuhami Goralov a miestnou keramikou pôsobila ako prostredie pre folklórny festival.

Ľudový motív umocnili svadobné šaty, ktorým bolo prispôsobené aj oblečenie ženícha. Vymysleli si ich sami. Atmosféru dotvárali muzikanti zo Sihelného, ktorých pri odčepčení vystriedal spevácky súbor z Oravskej Polhory.

„Živá muzika spraví na každej svadbe neskutočnú atmosféru. Muzikanti nás sprevádzali od posedenia u nevesty až do odčepčenia. Hrali nám od oravských pesničiek cez rôzne ľudovky a pri prvom tanci znel Čardáš dvoch sŕdc od Karola Duchoňa. Je to pre mňa najsilnejšia spomienka zo svadby.“

Medzi oravské svadobné zvyky patrí pílenie zátarasy pred domom nevesty, kedy musí ženích zdolať drevené bránku, aby sa dostal k neveste. Buď to zvládne vlastnými silami alebo výkupným v podobe pálenky.

Ďalším príkladom sú pytačky, kedy ženích hľadá vlastnú nevestu spomedzi iných zahalených neviest. Rovnako aj odobierka s modlitbou a požehnaním rodičov a krstných rodičov doma u nevesty. Murínovci to spojili s posedením na dvore a živou hudbou, kam prišli aj hostia. Celkovo ich bolo 65. Taká bola ich oravská svadba.

Autor fotografií: Jakub Merganc

Mário Šmýkal

Pravidelne posielame výber toho naj...

Zadajte svoj mail a pridajte sa do nášho newslettra

Hern Námestovo
X-sport bike
Tlačiareň Kubík
RANČ U EDYHO

logo naoravedobre © 2016 Naoravedobre.sk   •   All rights reserved.