PODUJATIA20.4.2018 | Oravská galéria

Hieroným Balko – Snívanie v podkroví

Hieroným Balko sa pokúša zachytiť okamihy jeho snívania zhmotnením v pomíňajúcej sa hmote.

„Pre naplnenie zámeru vystavovať v priestoroch ateliéru Galérie M. Medveckej v Tvrdošíne som sa pri výbere z mojej tvorby pokúsil napojiť na názov výstavy „Snívanie v podkroví “. Názov je nielen charakteristický, ale zároveň zvláštne symbolický. Nielen tým, že výstavná plocha sa nachádza v podkroví, ale aj tým, že vystavené diela vznikli v podkrovnom ateliéri. Tak som sa aj výberom diel intuitívne pokúsil snívať, eventuálne napojiť sa na poryvy tvorivého orgánu, ktorý snívanie rieši – ľudský mozog. Doteraz nie veľmi poznaná živá hmota určujúca konanie ľudskej bytosti, cez vlastné energetické vibrácie, prípadne prenášanie informácií z centrálneho zdroja Univerza. Ľudský mozog je originálne umiestnený v hlavách. V hlavách, aj hlavičkách, ktorým sa výtvarne venujem celý život. Hlava je pre mňa čitateľným dôkazom o existencii duchovných síl, ktoré nám formou myšlienok kladú, aj vysvetľujú otázky nášho žitia. Vnuknutím tvorivých ideí nás priamo napájajú na reťazce prirodzeného kolobehu vzniku a zániku života. Ideí, ktoré nám všetko postupne vysvetľujú a vzápätí zahmlievajú a zneisťujú. Možno aj táto variabilita ovplyvňuje moje výtvarné konanie na ceste, ktorú nazývame tvorba.

Pokúšam sa zachytiť okamihy môjho snívania zhmotnením v pomíňajúcej sa hmote. Snívať, stvárňovať a predkladať všetkým, ktorí cítia v sebe potrebu poézie a krásy. Pre vzájomnú komunikáciu i porozumenie voči všetkému živému okolo nás.

Svoje výtvory, hlavne asambláže, riešim vždy podľa momentálneho zámeru. V kašírovaných hlavách z rôznych látok, domodelovaním hmotami z pilín, piesku a prachu nehľadám extra výraz, prázdnu formu, ale modeláciou zvýrazňujem zámer. Nie podobu vecí a bytostí, ale ich vnútornú modulitu, ktorou vykazujú svoju podstatu. Všetko, vrátane farebnosti doťahujem do najkrajnejšej možnosti. Vždy takmer na hranici prvoplánovosti, alebo až ľúbivosti. Samozrejme, že aj zložitosti, neľúbivosti.

Význam mojich diel rastie pri ich vzájomnom zoskupení a previazaní do väčších celkov. Samé o sebe niekedy potrebujú spoločnosť. Preto je výstava zložená nielen z niekoľkých, už vystavovaných prác, ale hlavne z intuitívne vzniknutých artefaktov posledného obdobia štyroch mesiacov, určených práve pre tento výstavný priestor.

Hlavy, naoko ako realizácia projektu. V skutočnosti ako výsledok tvorivých poryvov, ktoré sa mi z nekonečného množstva nápadov podarilo zrealizovať. Poďme spolu snívať do priestoru, o ktorom sa mi v živote ani nesnívalo.

Počas trvania výstavy budem podľa možnosti vykladať všetkým svoje sny bez vopred pripraveného snára. Spolu chcem s divákmi v senzibilnom priestore snívať sny, ktoré nás svojou výpoveďou môžu očisťovať. Aby sme cez zložité zákutia estetiky našli v sebe priechody vedúce k uchovaniu etických základov v nás." 

Hieroným Balko

Viac informácií o výstave sa dozviete na webe Oravskej galérie

Klaster Orava
Stavebniny Grígeľ
logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.