Máš aj ty tip na skvelý výlet?

Napíš nám o tom viac alebo nás tam zober.

mám tip
AKTIVITYKultúra a pamiatky

Bobrova raľa v Podbieli

Pri príchode do obce Podbiel stojí po pravej strane tradičná zástavba hospodárskych dvorov. Vedeli ste, že bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry?

Podbiel je nenápadná obec v okrese Tvrdošín. Je rázcestím niekoľkých ciest; jedna smeruje do okresného mesta Tvrdošín, druhou sa dostanete do Zuberca a treťou do Dolného Kubína. Bobrova raľa je dominantou obce, ktorú si však nemožno nevšimnúť. 

video: Slovensky Trip

Ide o tradičnú zástavbu hospodárskych dvorov, ktorá je charakteristická pre strednú Oravu. Zástavba pochádza z 19. a zo začiatku 20. storočia. Väčšina stavieb nie je trvalo obývaná. Všetky sú v súkromnom vlastníctve, preto interiéry nie je možné navštíviť. Viaceré z nich slúžia na rekreačné účely.

cca 500m

Dĺžka trasy

1 hodina

Trvanie výletu

Zdarma

Vstupné

64

Počet miest

1

Obec s ulicovým typom osídlenia

Podbiel sa zaraďuje medzi sústredené obce, keďže tu dominuje hlavná ulica. Základom hospodárskych stavieb sú spoločné dvory, ktoré sú postavené s takmer pravidelným odstupom. Pri prechádzaní môžete pozorovať, že dvory smerujú k ceste a sú otvorené. Predné domy bývali obytné a vzadu vo dvore k nim v tvare písmena L boli pristavené maštale, humná a drevárne.

V minulosti vznikali prevažne dve formy obcí: staršie sústredené, prevažne založené podľa valašského práva (16. storočie) a mladšie lazové, ktoré vznikli kolonizovaním (17. a začiatok 18. storočia).  

GPS: 49.305565, 19.48283

2

Podpis stavebníka domu nájdete na tráme

Väčšina objektov pochádza z polovice 19. a zo začiatku 20. storočia. Najstarším zachovalým domom je dom č. 115 z roku 1833. Datovanie i meno stavebníka domu sa zachovalo na stropných trámoch v izbe vo väčšine domov.

Bobrova raľa bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry 14. septembra 1977 a tvorí ju 64 dreveníc.

GPS: 49.305949, 19.483378

3

Základným stavebným materiálom je drevo

Domy sú postavené na nízkych kamenných podmurovkách, ktoré vyrovnávajú terén. Vonkajšie steny domov nie sú špeciálne upravované. Ojedinele sa omietala spodná časť zrubu – sokel – a to bielou farbou. Strechu obytných domov aj hospodárskych stavieb pokrýva šindeľ. Niekoľko hospodárskych stavieb je murovaných.

GPS: 49.306744, 19.484523

4

V jednom dome bývali dve rodiny

Väčšina starých domov vytvára spojenie trojpriestorových obytných celkov – izba, pitvor a komora. Z pitvora sa vstupovalo po jednej strane do izby, po druhej strane do komory. Postupne sa však komora vo väčšine domov zmenila na zadnú izbu. Takto mohli bývať v jednom dome dve rodiny – každá v jednej izbe, pričom pitvor (spolu s kuchyňou, ktorá sa v ňom nachádzala) mali spoločný.

GPS: 49.306799, 19.485403

5

Tip na koniec: Malé etnografické múzeum

Múzeum sa nachádza v zrekonštruovanej historickej budove bývalej cirkevnej školy č. 194 (oproti kývajúcemu Jánošíkovi pri hlavnej ceste). Nachádza sa tu výstava predmetov, ktoré sa v minulosti používali v domácnostiach, pri poľnohospodárskych prácach a počas liturgie práve v tejto obci. Môžete sa tu informovať o archeologických nálezoch v obci, či o bývalej úzkokoľajnej železnici Zuberec-Podbiel. Pri práci uvidíte aj podbielanských rezbárov.

Počas letnej turistickej sezóny je tu otvorené pravidelne, inokedy by ste si mali dohodnúť vstup so správcom farnosti.

Vstupné: dobrovoľné.

Spracované podľa www.podbiel.sk a www.tik.dolnykubin.sk.

GPS: 49.306972, 19.484733

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.