Máš aj ty tip na skvelý výlet?

Napíš nám o tom viac alebo nás tam zober.

mám tip
AKTIVITYKultúra a pamiatky

Oravská lesná železnička

Oravská lesná železnica oslavuje tento rok storočnicu. Tento vzácny technický unikát sa nachádza v lesoch jednej z najchladnejších obcí Slovenska. Prezentuje pôvodný spôsob prepravy dreva a momentálne patrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie oravského regiónu.

K železnici sa dostanete z obce Oravská Lesná, s ktorou je spojená vedľajšou asfaltovou cestou v dĺžke približne 6 km. V areáli stanice Tanečník, odkiaľ vlaky odchádzajú na svoju vyhliadkovú jazdu, bezplatne zaparkujete na vyhradenom parkovisku. Pokladňa sa otvára o 9:00 h. Vlaky premávajú vo vybraných mesiacoch od pondelka do nedele. Cestovný poriadok platí pre motorové vlaky, drezinu, parnú lokomotívu. Pozor, parná lokomotíva premáva iba vo vybraných dňoch – počas organizovaných podujatí.

Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Otvorená je aj goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne hodinu.

Už viac ako dva roky sa môžu návštevníci previezť drezinou po celom úvraťovom úseku lesnej historickej železnice z Oravy na Kysuce a späť s prestupom na Sedle Beskýd.

Spracované podľa www.oravskemuzeum.sk

6 km

Dĺžka trasy

1h 10 m

Trvanie výletu

0 - 8,00 €

Vstupné

1

Areál stanice Tanečník

V areáli stanice sa okrem pokladne a predajne suvenírov nachádza aj železničné depo pre lokomotívy a vozne. Kým čakáte na svoju vyhliadkovu jazdu môžete sa v priestoroch stanice občerstviť v bufete či aktívne využiť čas na prehliadku voliér s pávmi a ovečkami alebo na detských preliezačkách.

Súčasťou areálu je aj vonkajšia expozícia venovaná pôvodným dopravným prostriedkom a zbierkovými predmetom. Počas špecializovaných podujatí Oravského múzea slúži tento priestor na ukážky rôznych druhov remesiel.

GPS: 49.38566939, 19.16150004

2

Vnútorná expozícia na Tanečníku

Expozícia je rozdelená do dvoch miestostí. Mapuje dejiny, súčasnosť i fungovanie Oravskej lesnej železnice. V prvej miestnosti sú okrem iného inštalované modely lesných dopravných prostriedkov a predmetov z obdobia pred vznikom lesných železníc: priehrada, plte, drevené mosty, model horárne. V tejto expozícii sa nachádzajú aj exponáty nástrojov na prácu s drevom. Dominantnou pamiatkou je model úvratí, ktoré zaisťujú lesnej železnici miesto v dejinách techniky. 

GPS: 49.38558907, 19.1611433

3

Goralská drevenica

Goralská usadlosť pôvodne z obce Oravská Polhora prezentuje hodnoty ľudového staviteľstva v oblasti Oravských Beskýd. Priestory drevenice sú zariadené dobovým nábytkom, ktorý slúžil  základným potrebám bývania. Súčasťou zariadenia je i detský nábytok a rôzne interiérové doplnky. Osobitnú pozornosť si zaslúžia predmety spojené s prípravou a pečením chleba, ako aj pracovné nástroje používané pri práci s drevom, pri spracovaní ľanu, pri poľnohospodárstve, či chove dobytka.

GPS: 49.39011805, 19.12764788

4

Vyhliadková veža stanice Sedlo Beskyd

Nad stanicou Sedlo Beskyd sa nachádza drevená vyhliadková veža, ku ktorej sa dostanete chodníkom po lúke od konečnej stanice. Cesta k rozhľadni trvá približne 5 minút. Je postavená v nadmorskej výške 970 m. n. m. V prípade prizanivého počasia ponúka návštevníkom krásny výhľad na okolie: Rozsutec, Západné Tatry, vysielač na kopci Magurka nad Námestovom. Rozhľadňa má tri poschodia a výšku 12 metrov. Je celoročne prístupná.

GPS: 49.39024375, 19.12795365

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.