Máš aj ty tip na skvelý výlet?

Napíš nám o tom viac alebo nás tam zober.

mám tip
AKTIVITYKultúra a pamiatky

Rio de Klin – svetové a predsa naše

Tam na kopci, nad dedinou Klin, belie sa socha Ježiša Krista. Na celom svete sú len tri. Najväčší pokoj zaručene nájdete práve pri tej klinskej.

Malá obec blízko okresného Námestova, Klin, na prvý pohľad pôsobí nenápadne. Kto by povedal, že sa nad ňou nachádza doslova svetový skvost. Už od roku 2008 sa totiž na kopci Grapa nad dedinou, vo výške 686 m. n. m., nachádza socha Ježiša Krista. Je vysoká 9,5 metra, rozpätie jej rúk má sedem metrov a váži 23 ton. Jej autorom je miestny ľudový rezbár, Peter Ganobjak, pričom jej výstavbu financoval Jozef Sroka.

Vo svete sa nachádzajú len tri podobné sochy. Najznámejšia je nad mestom Rio de Janeiro, druhá v portugalskom Lisabone a tretia práve tu.

Cesta k soche vedie niekoľkými cestami, najznámejšou je cesta priamo cez dedinu. Dedina je dosť dlhá a tak môžete nadobudnúť pocit, akoby nikdy nemala skončiť. Nenechajte sa však odradiť; výsledok stojí za to. Ak nemáte GPS, určite sa nestratíte, my sme tam trafili bez problémov vďaka tabuliam v obci.


Video: Eness spoll

Cestu k soche vyhľadávajú cyklisti, dostanete sa k nej aj pešo z obce, a samozrejme aj autom. Po odbočke z dediny sa dostanete na kľukatú panelovú cestu a po niekoľkých stovkách metrov na pravej strane uvidíte parkovisko. Autom môžete pokračovať až k samotnej soche, no pre zážitok i mierne zadýchanie sa odporúčame auto odstaviť a pokračovať ďalej pešky. 

1 hodina

Trvanie výletu

Zadarmo

Vstupné

1

Počet miest

1

Bolestná cesta Sedembolestnej Panny Márie

Už v momente, keď vystúpite z auta a začnete kráčať nahor, začne sa vám otvárať scenéria okolitých polí a lánov. Asi sto metrov pred sochou začína Bolestná cesta Sedembolestnej Panny Márie, ktorú tvorí deväť zastavení s modlitbami. Tie naznačujú, že smerujete k duchovnému miestu. 

GPS: 49.44992, 19.483588

2

Upravená oáza pokoja na kopci

Pri príchode do areálu vás privíta upravená zeleň, ticho a po pravej strane Kaplnka Božieho Milosrdenstva. Ako kráčate vyššie, naľavo môžete vidieť sochu blahoslavenej Zdenky Schelingovej. Na ďalšej úrovni uvidíte sochu kľačiaceho pápeža Jána Pavla II. a samotnú sochu Ježiša Krista. Je tu vytvorená príjemná oddychová zóna s lavičkami, hojdačkami pre deti, altánkami a upravenou zeleňou. Máte odtiaľto výhľad na okolité dediny, Oravskú priehradu i Roháče. S rozpoznaním jednotlivých kopcov vám pomôže nainštalovaný horopis v najvyššej časti.

Miesto dýcha duchovnom. Nie je to len o sochách, nie. Pri výstupe sme pocítili taký pocit zadosťučinenia. Keď sme si sadli na lavičku pri soche, akosi z nás opadli problémy a stres. Je to naozaj miesto, kde na chvíľu môžete zastaviť čas. Navyše, pri pohľade na Oravskú priehradu i Roháče sme pocítili kúsok dojatia. Bolo to krásne. Určite sa tu vrátime zas. 

Spracované podľa: www.e-obce.info/klin/

GPS: 49.453401, 19.483437

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.