ČLÁNKY13.06.2017 | Oľga Gluštíková

Biatlon: Aj Orava má svoju „Nasťu Kuzminovú“

Dvakrát zlatá a 8-krát strieborná na Majstrovstvách Slovenska v biatlone. A tým sa zoznam jej úspechov ani zďaleka nekončí! Reč je o 19-ročnej študentke Michaele Maxovej z Rabče.

Dvakrát zlatá a 8-krát strieborná na Majstrovstvách Slovenska v biatlone. A tým sa zoznam jej úspechov ani zďaleka nekončí! Reč je o 19-ročnej študentke Michaele Maxovej z Rabče. Čo táto Oravčanka plánuje a ako trénuje, nám prezradila v rámci rozhovoru.

Aké vlastnosti musí mať podľa teba biatlonistka, aby bola úspešná? Vyžaduje ten šport pevné nervy?

Je ťažké vymenovať určité vlastnosti. Podľa mňa treba byť psychicky odolný, nepodľahnúť tlaku. A hlavne sa netreba nechať odradiť dočasným neúspechom a ísť si stále za svojimi snami.

Aké sú tvoje tohtoročné úspechy?

Majstrovstva Slovenska 2017 v Osrblí, ktoré boli náročné. V rýchlostných pretekoch na 7,5 km som bola druhá, tak isto aj v hromadnom štarte na 10 km. Vo vytrvalostných pretekoch na 12,5 km som skončila tretia. Na snehu to išlo pomaly, na strelnici fúkalo viac ako obyčajne. Navyše som bojovala s chorobou, takže to nebolo jednoduché. Chcela som dosiahnuť čo najlepšie výsledky, snažila som sa dať do toho všetko. Atmosféra bola ako vždy skvelá. Ľudia okolo tratí ma povzbudzovali a to ma hnalo vpred.

A v januári 2017 si na Viessmann pohári v Osrblí vybojovala prvenstvo...

Som spokojná, že sa mi podarilo „dostať sa na bedňu“. Dokonca na najvyšší stupeň, ale stále je čo zlepšovať. Víťazstvo na Slovensku je síce pekné, ale od sveta sme strašne vzdialení, preto treba makať, makať a makať. A čo ma ešte čaká? Po zimnej sezóne to budú určite nejaké behy, duatlony, a chcela by som si vyskúšať aj triatlon. V budúcej sezóne sa chcem nominovať na nejaké vyššie preteky (majstrovstvá Európy/majstrovstvá sveta), a do budúcnosti sú mojim snom olympijské hry.

Hoci pochádzaš z Rabče, na pretekoch reprezentuješ Oravský klub biatlonu z Brezy. Akú tam máš podporu v športe a podmienky?

Behám za Brezu, no väčšinu mojich tréningov som absolvovala v Rabči a na Slanej vode. Bolo by zbytočné cestovať 20 km do Brezy, aby som si tam odbehala to isté, čo by som mohla aj v Rabči. Podporu v Breze pravdaže mám. Sú tam ľudia, ktorí mi držia palce. Teraz už od októbra trénujem v Banskej Bystrici s Paľom Kobelom (bývalým trénerom slovenskej reprezentácie) a s Nikou Hurajtovou (bývalou reprezentantkou). Sú to skvelí ľudia, s ktorými som si sadla aj po ľudskej stránke. Ak sa všetko podarí, tak od budúcej sezóny už budem reprezentovať ŠKP Banskú Bystricu.

 

Športuješ a vyhrávaš v čase, keď sú mnohí Slováci veľkými fanúšikmi biatlonu, konkrétne Anastasie Kuzminovej...

Mojim najväčším biatlonovým vzorom je niekoľkonásobný majster sveta a olympijský víťaz, rodák z Nórska, Tarjei Bø. 

Mohli by sme prezradiť aj niečo o tvojom súkromnom živote?

Mám 19 rokov, študujem učiteľstvo matematiky a telesnej výchovy na UMB v Banskej Bystrici. Čo sa týka koníčkov, tak mimo tréningov veľmi rada čítam knihy, počúvam hudbu a v poslednej dobe ma chytil aj snowboard. Ak je čas, tak cestujem a chodím aj na koncerty speváčky Kristíny, ktorá je tiež môj veľký vzor.

Majú aj mladí ľudia z Oravy potenciál robiť biatlon? Trénuješ napríklad niekoho v rodnej Rabči?

Určite majú. V Rabči majú ideálne podmienky na trénovanie. Beh sa dá krásne trénovať v areáli pri základnej škole, technika na kolieskových korčuliach na námestí. So streľbou tiež nie je problém. Stačí len chcieť na sebe popracovať. V lete som trénovala pár šikovných dievčat, no teraz som väčšinu času v Banskej Bystrici, tak ich vedie môj otec a veľmi rád privíta ďalšie deti, ktoré by si to chceli skúsiť.

ÚSPECHY M. MAXOVEJ V BIATLONE

2010 –2017 - Viessmann pohár v biatlone:

3. miesto – 13-krát

2. miesto – 8-krát

1. miesto – 7-krát

Majstrovstvá Slovenska – bežecké lyžovanie:

2012 – 3. miesto štafety

2014 – 3. miesto 10km voľný štýl

Majstrovstvá Slovenska – biatlon:

2010 – 1. miesto

2012 – 2 x 2. miesto

2013 – 2. miesto

2014 – 2. miesto, 3. miesto

2015 – 1. miesto

2016 – 2 x 2. miesto, 3. miesto

2017 – 2 x 2. miesto, 3. miesto

 

Majstrovstvá Maďarska:

2014 – 1. miesto, 1. miesto

2015 – 2. miesto, 2. miesto

 

Preteky olympijských nádejí, Česko: 2015 – 4. miesto
EYOF - Rakúsko 2015: 58. miesto, 50. miesto, 17. miesto štafeta

Slovenský pohár v biatlone celkové hodnotenie:

1. miesto – 2011

3. miesto – 5-krát

Foto: Archív M. M. 

Oľga Gluštíková

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.