ČLÁNKY24.09.2017 | Viktória Norisová

Festival Oravajazz prepojí tradičnú ľudovú hudbu s džezom

Klasický big band, moderný fusion, džez-rock, ľudová hudbu či džez-bluesová speváčka. To všetko čaká milovníkov kvalitnej hudby počas festivalu Oravajazz, ktorý sa bude konať 20. – 21. októbra v Dome kultúry Námestovo.

Špecifikom ôsmeho  ročníka je najväčší počet účinkujúcich, aký doteraz na festivale vystúpil. Tento rok sa v Námestove okrem iných predstavia tri veľké zoskupenia. Festival otvorí Big band Matúša Jakabčica, v ktorom účinkuje štrnásť umelcov. Ide o popredných džezmenov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých orchestroch bohaté skúsenosti. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby Matúša Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych džezových štandardov.

Druhým veľkým zoskupením je SĽUK s Pacora triom a Marekom Pastírikom. Dvadsať umelcov predvedie na pódiu námestovského kultúrneho domu projekt Ornamenty, ktorý originálne spája slovenskú tradičnú ľudovú hudbu s klasickou hudbou, džezom a etnickou hudbou karpatského oblúku. Súčasťou koncertu je VJing (synchronická videoprojekcia a pohyblivé obrázky), inšpirovaný ľudovým výtvarným prejavom – ornamentom, ktorého autorom je popredný grafický dizajnér a umelec nových médií Ján Šicko. Autori hudby, Stanislav Palúch a Marek Pastírik, sa inšpirovali ľudovými piesňa­mi – baladami, uspávankami a tradičnou tanečnou hudbou. 

Posledným väčším ansámblom, ktorý otvára druhý festivalový večer je Katarína Máliková so skupinou. Mladá talentovaná hudobníčka je nepochybne hudobný objav minuloročnej sezóny, čo potvrdzujú okrem iného aj tri sošky Radio Head Awards. Žánrovo sa pohybuje na hraniciach folklóru, world music, súčasnej vážnej hudby a pesničkárstva. Jej debutový album s názvom Pustvopol si okamžite získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov a stal sa jedným z top albumov alternatívnej slovenskej hudobnej scény. Je sondou do prírodných, kultúrnych a historických divov oblasti na Horehroní. Práve piesne z debutového albumu tvoria základ repertoáru jej koncertov.

Počas oboch festivalových dní teda budú džezové melódie popretkávané ľudovou hudbou. Nejde o žiadnu novinku. Organizátori sa o takúto fúziu snažia každý rok.

Samozrejme, jazz a folklór idú a musia ísť dokopy. Folklór je tradičná hudba zo Slovenska a džez je zase taký černošský folklór. Keď doň zakomponujeme ten náš, vzniká osobitý pohľad na džezovú hudbu. Nejde teda o kopírovanie hudobníkov z USA, ale vzniká náš vlastný štýl. Tak ako zahrajú fúziu džezu a folklóru naši muzikanti, tak ju nezahrajú nikde inde na svete, pretože my máme ten náš folklór v nás,“ vysvetľuje Andrej Namislovský, hlavný organizátor podujatia.

Spojenie tradičnej, no tento raz maďarskej ľudovej hudby a džezu cítiť aj v skladbách maďarskej skupiny Djabe. Od roku 1996 nahrala 24 albumov, z ktorých posledné štyri so Steve Hackettom. Ich vzájomná spolupráca trvá už 10 rokov. Spoločný album  Down and Up  je kandidátom na titul Jazzový album roka.

„Dramaturgiu festivalu pripravujem tak, aby bolo v programe čo možno najširšie žánrové zastúpenie. Taktiež sa snažím každoročne vyberať účinkujúcich nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia, najmä teda z USA, ktoré sú kolískou džezu,“ približuje Andrej Namislovský, ktorému sa podarilo tento rok na Oravu pritiahnuť dvoch hostí zo zámoria. Prvým je Andrew Lauer, ktorý patrí medzi významných svetových basgitaristov a druhou, je americká speváčka Julie Silvera, ktorá získala niekoľko ocenení nielen za svoje sólové projekty, ale aj za spoluprácu s hviezdami typu Gloria Estefan, Michael Bublé či George Benson.

Festival Oravajazz organizátori pôvodne pripravovali ako jednorazovú akciu. “Nápad zorganizovať takéto podujatie vyplynul z nedostatku kvalitnej hudby v regióne. Každoročne však vďaka návštevníkom dostávame novú silu usporiadať tento jedinečný projekt, ktorý na Oravu prináša hudobníkov nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia, čím sa mesto Námestovo dostáva na džezovú mapu sveta,” uzatvára Andrej Namislovský. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viktória Norisová

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.