ČLÁNKY06.12.2017 | Eva Fačková

Námestovo v októbri pohltil jazz

V piatok a sobotu 21. a 22. októbra 2017 sa v Námestove stretli hudobníci z viacerých krajín počas ôsmeho ročníka festivalu Orava Jazz.

Festival, ktorý má svoje korene v kultúrnom dome vo Vavrečke, prerastá každým rokom do čoraz väčších rozmerov. Už po ôsmykrát sa počas predposledného októbrového víkendu v Námestove stretli nielen slovenskí, ale aj zahraniční hudobníci. „Orava Jazz Festival je výnimočný preto, lebo si tu to svoje nájde naozaj každý. Od funky, cez fusion až po ťažší džez pre fajnšmekrov. Tejto rôznorodosti je prispôsobená aj celá hudobná dramaturgia,“ vysvetľuje iniciátor myšlienky a organizátor podujatia, Andrej Namislovský. Festival prebiehal počas dvoch dní, kedy na návštevníkov čakalo dokopy šesť koncertov.

Festival Orava Jazz otvoril Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band.  ⋅  Foto: Michal Stoklasa

Piatková americká presila

V piatok si mohli návštevníci vypočuť tri koncerty. Festival otvoril Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band – na pódiu to rozbalilo štrnásť špičkových umelcov zo Slovenska a Českej republiky. Počas druhého koncertu sa do popredia dostala basgitara. Zvyčajne len dopĺňa iné hudobné nástroje; teraz však naplno ukázal publiku z bližšieho aj širšieho okolia jej potenciál americký basgitarista Andrew „the Bullet“ Lauer. Je to jeden z najvýznamnejších svetových basgitaristov, ktorý minulý rok vydal svoj prvý sólový album My Bass Souls. Večer uzavrela taktiež americká speváčka pôvodom z Jamajky, Julie Silvera, ktorá sa z dráhy vokalistky svetových umelcov dostala na sólovú dráhu.

Americká speváčka pôvodom z Jamajky, Julie Silvera.  ⋅  Foto: Michal Stoklasa

Sobotu uzavreli hostia z Maďarska

Prvýkrát sa v Námestove predstavila aj Katarína Máliková & Ansámbel. Ansámbel tvorí sedem profesionálnych hudobníkov, s ktorými sa Katka stretla počas štúdia. V roku 2016 vydala album Pustvopol, ktorý si získal priazeň odbornej, aj laickej verejnosti. Jeho úspech svedčí o tom, že Slováci sú pripravení aj na posun v oblasti slovenského folklóru. Po koncerte Kataríny Málikovej s ansámblom sa predstavila Ľudová hudba SĽUK s etnodžezovou formáciou Pacora Trio a s multiinštrumentalistom Marekom Pastírikom. Počas spoločného vystúpenia odzneli ľudové piesne v takých verziách, v akých ich bežne nepoznáte. Večer a aj samotný festival uzavrela maďarská skupina DJABE, ktorá má na svojom konte 17 albumov a v minulosti spolupracovala aj so Stevom Hackettom.

V Námestove sa predstavila aj Ľudová hudba SĽUK - tak, ako ju nepoznáte.  ⋅  Foto: Michal Stoklasa 

Po kvalitnou hudbou nabitom víkende sa už môžete začať tešiť na deviaty ročník tohto výnimočného podujatia. 

www.oravajazz.sk

Eva Fačková

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.