ČLÁNKY29.08.2017 | Raticová Lucia, Norisová Viktória

Odišiel Kráľ slovenských detí

Aj vás napadlo dať si pohárik žabieho slizu na počesť Majstra N? Viac ako dve desaťročia ho stvárňoval oravský rodák Jozef Nodžák, ktorý po boji s ťažkou chorobou zomrel vo veku 71 rokov.

Obľúbený detský zabávač bol rodákom zo Slanice. Aj preto zvykol s úsmevom na tvári hovorievať, že sa narodil pod vodou.

Práve jeho originálny humor je to, čo Majstra N urobilo navždy nesmrteľným. Jeho tradičnú hlášku "deti moje osprostené" nemohol nikto brať ako urážku, veď im "zasvätil" celý svoj profesný život. Ich smiech bol jeho motiváciou a motorom. Vďaka Majstrovi N sa prírodné vedy ako matematika, fyzika či chémia stali zábavou. V reláciách Crn Crn a Objavy Majstra N učil detských divákov jednoduchým a hravým spôsobom novým poznatkom. Kto by si nepamätal jeho pokus so sviečočkou "S" a papieričkom "P"? Za správnu odpoveď deti vždy odmenil svojou podpiskartou, alebo ako ju on nazýval, pohľadničkou. 

 Časť z relácie Crn Crn, ktorú v 90. rokoch vysielala Slovenská Televízia.

Nezabudnuteľné príhody s vymyslenou susedou Patvarošovou, inšpiráciu do programov a vtipy, ktoré chrlil na počkanie, zbieral okolo seba. Bol komunikatívny a zaujímal sa o ľudí. Jeho dobré srdce mohlo na vlastnej koži pocítiť množstvo detí, za ktorými neváhal cestovať stovky kilometrov naprieč celým Slovenskom aj potom, ako sa stratil z televíznych obrazoviek. Asi najznámejší je príbeh dievčatka z Prešova, ktorej prišiel vyčarovať úsmev na tvári v posledných chvíľach života. Papierové srdiečko, ktoré od nej dostal, nosil hrdo pripnuté na vrecku bieleho plášťa.

Napriek tomu, že väčšiu časť života prežil v Bratislave, na svoj rodný región vždy s láskou spomínal a rád sa sem vracal. Práve na Orave ho totiž korunovali za "Kráľa detí."

Raticová Lucia, Norisová Viktória

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.