ČLÁNKY20.10.2017 | Redakcia

Oravská Polhora myslí dopredu a je Dedinou roka

Dňa 19. októbra 2017 predstavitelia obce Oravská Polhora prevzali toto ocenenie počas slávnostného ceremoniálu v kultúrnom dome.

Pri tejto príležitosti sme sa opýtali starostu, Michala Strnála niekoľko otázok o dianí v obci.

Ste starostom Dediny roka 2017. Čomu vďačíte za toto ocenenie?

Odborná komisia hodnotila každú obec komplexne vo viacerých kategóriách. Heslom tohtoročnej súťaže bolo „myslieť dopredu“. Myslím, že toto u nás zavážilo, keďže momentálne realizujeme viacero rozvojových projektov v oblasti kultúry, športu, cestovného ruchu, odpadového hospodárstva, infraštruktúry, či podpory rozvoja podnikateľských aktivít.

Čo znamená pre Oravskú Polhoru získať titul Dedina roka?

Berieme to ako hodnotenie nasej doterajšej práce – práca zamestnancov obecného úradu, obecných podnikov, ale tiež predchádzajúceho starostu obce. Samozrejme vďaka zisku tohto titulu sa nielen samotná obec, ale aj blízky región zviditeľní. Titul môže byť jedným z marketingových nástrojov, ktoré budú viesť k propagácii a podpore realizácie ďalších rozvojových projektov aj v oblasti cestovného ruchu, na ktorý by sme sa teraz chceli viac sústrediť.

Foto: Obec Oravská Polhora

Čo všetko ste pre zisk titulu museli urobiť?

Zisku titulu predchádzalo spracovanie prihlášky s uvedením informácií o obci vo všetkých hodnotených kategóriách. Nasledovala návšteva odbornej komisie, prezentácia obce a zodpovedanie ďalších otázok komisie.

Vyplývajú z titulu Dedina roka pre Oravskú Polhoru nejaké povinnosti?

Vyplývala z neho organizácia včerajšieho slávnostného odovzdávania ocenenia Dedina roka 2017. Tým to nekončí, zúčastníme sa aj európskeho kola súťaže Dedina roka, ktoré sa bude konať počas budúceho roka. Ocenenie je pre nás, samozrejme, obrovský záväzok pokračovať ešte intenzívnejšie v našej práci.

Oravská Polhora má silnú gajdošskú históriu, ktorú sa vám darí udržiavať až dodnes. Dôkazom je každoročné medzinárodné stretnutie gajdošov. Je o to  v obci záujem? Aké prínosy to má pre obec a vôbec pre Oravu?

Gajdovačka (medzinárodný festival) je dnes v podstate už svetovým festivalom (predstavili sa tu gajdoši z celej Európy, Austrálie, Japonska). Festival už dávno prekročil hranice nášho regiónu, čo ma veľmi teší. Gajdošská hudba, aj keď je tradičná, je náročná na počúvanie. Zo začiatku o festival nebol veľký záujem zo strany samotných obyvateľov obce. Na festivale bolo viac cudzích ľudí, ako domácich. To sa chvalabohu mení a záujem o podujatie narastá. Samozrejme to nejde samo od seba. Obec realizuje množstvo projektov zameraných na výučbu hry na gajdy, ale aj ich propagáciu, resp. propagáciu celej gajdošskej a pastierskej kultúry. Ľudia čoraz častejšie vyhľadávajú tradičné, pôvodné formy kultúry a to chceme naplno využiť. V roku 2015 bola gajdošská kultúra zapísaná do UNESCO a to samo o sebe hovorí o unikátnosti tejto kultúry. Prínosy pre obec a región:

  • Oravu navštívi množstvo umelcov zo zahraničia;
  • informácie o festivale a teda aj mieste a regióne, kde prebieha, sa šíria prakticky po celom svete (pred dvoma rokmi bola nášmu festivalu venovaná dvojstránka v celosvetovom časopise venovanom gajdám – vydávajú ho v Írsku);
  • produkt „gajdy“ má potenciál stať sa unikátnym suvenírom, ktorí si návštevníci môžu z tohto regiónu odniesť.

Starosta Dediny roka 2017, Michal Strnál.  ⋅  Foto: Obec Oravská Polhora

Blízko obce sa nachádza vysoko navštevovaná Babia hora, využívate jej potenciál?  

Samozrejme sa Babiu horu usilujeme propagovať a prezentovať. Návštevnosť z roka na rok prudko narastá. Organizujeme tiež podujatia spojené s využívaním potenciálu Babej hory a jej okolia: Výstup na Babiu horu, Babohorská bežka, Cyklookruh pod Babou horou, medzinárodný triatlonový pretek GORALMAN, na budúci rok pripravujeme horský maratón z Pilska na Babiu horu. V súčasnosti realizujeme projekt výstavby cyklotrás typu „singletrack“, vďaka ktorým spojíme Oravskú Polhoru na jednej strane Babej hory s gminou Zawoja na druhej strane Babej hory. 

Na akých projektoch momentálne pracujete?

Teraz pracujeme na projekte výstavby veľkého altánku s možnosťou inhalácie slanej vody (ak sa to podarí, tak to bude parádna špecialitka). Tiež pripravujeme projekt výstavby sociálnych nájomných bytov v kombinácii s výstavbou bytov (resp. malých domčekov) pre seniorov.

Existuje nejaký projekt, o ktorom možno ani nevie veľa ľudí, ale ak sa podarí tak si poviete, že celá námaha stála za niečo?

Je to práve vyššie spomínaná výstavba sociálnych nájomných bytov a pri nich aj bytov v podobe malých domčekov pre seniorov. Ak sa táto myšlienka podarí, budeme schopní v jednom areáli poskytnúť bývanie mladým začínajúcim rodinám a tiež seniorom, o ktorých by sa potom niektorí z týchto mladých rodín mohli starať, resp. im pomáhať. 

Foto: Obec Oravská Polhora

Redakcia

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.