ČLÁNKY18.10.2017 | www.oravajazz.sk

Prečo ísť na festival Orava Jazz?

Už tento víkend, 20. a 21. októbra 2017 sa v Dome kultúry v Námestove koná ôsmy ročník festivalu ORAVA JAZZ. Hudobný profil festivalu nemusí ulahodiť každému, do Námestova však prináša zaujímavé hudobné spojenia nie len zo žánru jazz.

Ponúkame preto tri dôvody, prečo je dobré na tento festival ísť a výber troch hudobnýh skupín, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

1. Orava Jazz prinesie do metropoly Oravy svetové mená. Každoročne festival prináša svetové hviezdy. Kúpou vstupenky teda podporíte kultúru na Orave ale aj tých, ktorí reálne s kultúrou v Námestove (a na Slovensku) niečo robia. Každý zakúpený lístok je pre nich signálom, že to, čo robia, má zmysel. Nariekanie, že sa tu nič nedeje, nepomáha. To, čo pomáha, je priama podpora organizátorov kvalitných koncertov a festivalov cez kúpu vstupenky.

2. Permanentka na festival so 6 vystúpeniami stojí 20 eur, čo znamená, že jeden koncert stojí asi 3,33 eura. To je niekoľkonásobne menej ako stojí lístok do kina alebo do divadla.

3. Nie je dôvod sa báť toho, že "jazz nepočúvam". Festival bude zážitkom aj pre tých, ktorí si potrpia na rôznosť žánrov, teda nie je len jazz (pre niektorých ťažká a náročná hudba) ale aj folklór, world music, soul či blues. 

Čo nevynechať na festivale?

  • SĽUK v projekte ORNAMENTY

Hudobným projektom Ornamenty chce dramaturgia SĽUK-u predstaviť v samostatnom programe Ľudovú hudbu SĽUK-u v spojení s vynikajúcou etnodžezovou formáciou Pacora trio a s výnimočným multiinštrumentalistom Markom Pastírikom. Zároveň je to snaha hľadať a nachádzať nové umelecké kontexty a štylistické možnosti, ktoré ponúka ľudová hudba.

Cesty ľudovej hudby sú podobné cestám látok, korenia, plodov a rastlín, mýtov a rozprávok, predstáv o svete a estetických ideáloch, ktoré po stáročia formovali obraz slovenskej tradičnej a ľudovej kultúry. Gajdy, viachlasý spev, kašmír, hodváb, morské mušle a perly, pávie perá, vanilka, badián, biblické podobenstvá a proroctvá... To všetko nachádzame aj v našej národnej tradícii od ľudovej hudby, spevu cez výšivky a kroje až po tradičnú kuchyňu. Sú to tie neodmysliteľné chute, farby a tóny, ktorých subtílne esencie zasahujú všetky naše zmysly. Prejavujú sa najčastejšie v dvoch podobách - v pocite exotiky a zároveň (paradoxne) v snahe demonštrovať svoju vlastnú identitu a osobnú originalitu. Sú to ornamenty.

  • Julie Silvera (USA)

Hovorí sa im "background singer" teda speváčka v pozadí, vokalistka. Veľmi ťažko sa títo vynikajúci speváci vymaňujú z tejto pozície. Aj keď sa tým dobre uživia, - ide o spievanie pre veľké spevácke hviezdy - sami cítia a vedia, že majú na viac.

Veľkým príkladom je americká speváčka Julie Silvera. Narodila sa na Jamajke, od roku 1996 žije na juhu Floridy. Už dvakrát vyhrala prestížnu súťaž časopisu DownBeat v kategórii sprievodný spevák (2003, 2002). O jej kvalitách by vedeli rozprávať napr. Gloria Estefan, Josh Groban, Kevin Mahagony, Javier Garcia, Will Lee, Michael Bublé či George Benson.

  • Djabe (HU)

 Djabe je v Maďarsku najuznávanejšia jazz a world music skupina. Hrá fusionom šmrncnutý smooth jazz s prvkami world music a maďarského folklóru. Najvýraznejším skladateľom skupiny je basgitarista Tamás Barabás. Ten bol pred Djabe členom známej maďarskej jazzovej skupiny Tea.  ​Djabe za posledných 22 rokov spolupracovala s niekoľkými zahraničnými a domácimi hudobníkmi (Brand New Heavies, Sting, Jamie Cullum, Georg Michael a ďalší).

Slovo Djabe znamená sloboda. Nehladiac na to, či vás táto hudba oslobodí alebo nie, jedna vec je zaručená: tento mix štýlov vás unesie zo Strednej Európy a prevedie cez rôzne územia kultúrnych štýlov a vplyvov.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

www.oravajazz.sk

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.