ČLÁNKY15.06.2018 | Lucia Raticová

V Námestove bude cez víkend Tanečno

Už zajtra sa v Námestove začína druhý ročník multižánrového festivalu Tanečno.

Už zajtra sa v Námestove začína druhý ročník multižánrového festivalu Tanečno. Jeden z jeho organizátorov a zároveň autor myšlienky festivalu, Andrej Štepita, nám porozprával o tom, ako bude ten tohtoročný vyzerať, ako prebiehali jeho prípravy i to, čím sa bude tento ročník líšiť od toho minulého.

Cez víkend sa uskutoční už druhý ročník festivalu Tanečno. Čím sa bude líšiť od toho predošlého, pilotného ročníka?

Pilotný ročník festivalu Tanečno sme vnímali najmä ako možnosť vyskúšať si, aký je na Orave záujem o tanec, aké tanečné štýly sa tešia popularite a aká veková kategória je medzi tanečníkmi najviac zastúpená.  Nemali sme predstavu o tom, koľko tanečníkov sa prihlási na tanečné workshopy a koľko ľudí si príde pozrieť večerné predstavenie. Preto na pilotnom ročníku festivalu nemalo zastúpenie toľko tanečných štýlov a techník, ale len tie, o ktorých sme si mysleli, že o ne bude najväčší záujem. Tento rok je väčšia diverzita workshopov, pretože po minuloročnej vysokej účasti sme sa rozhodli poskytnúť väčší výber tanečných lekcií, ktoré si môže tanečník vyskúšať. Workshopov bude oveľa viac, preto sa festival rozrástol na celý víkend.  Pribudol ľudový aj spoločenský tanec, ktorý má na Orave zvučné meno a sme zvedaví, koľko ľudí sa týchto workshopov zúčastní.  Oproti minulému roku sme sa zamerali taktiež na tanečné workshopy, ktoré sú tvorené fúziou viacerých tanečných štýlov, ako napríklad hip-hop so súčasným tancom, latino s jazzom, či súčasný tanec s capoeirou. Po minulom roku sme si uvedomili, že na Orave je dosť silná tanečná základňa a môžeme tanečníkom ponúkať produkty, s ktorými nemajú ako inak prísť do styku. Zmeny nastali taktiež pri večernom vyvrcholení festivalu v podobe tanečného predstavenia. Už minulý rok sa v Dome kultúry odohralo predstavenie súčasného tanca, ktorý je na Slovensku pre laickú verejnosť ešte stále pomerne neznámy. Prezentovanie takéhoto typu predstavenia na Orave bol pre nás experiment, ale po minuloročných pozitívnych ohlasoch sme sa rozhodli prezentovať dlhší a o trošku “náročnejší” večerný program. Sme presvedčení, že je to skvelá príležitosť, ako poskytnúť oravskej verejnosti možnosť zažiť netradičné formy tanečného umenia.

Tento ročník je plný zvučných mien z domova i zo zahraničia. Podľa akého kľúča ste lektorov vyberali?

Snažíme sa volať lektorov, ktorí nie sú vnímaní ako komerčné a známe značky vyučujúce tanec mechanicky ako na páse, ale mladých inšpiratívnych tanečníkov, ktorí majú k tancu a pohybu špecifický prístup a vytvorený individuálny štýl a koncepciu výučby. Je pre nás dôležité, aby mali títo ľudia skúsenosti nielen s učením, ale aj s interpretáciou tanca. Preto medzi našich lektorov patrí  napríklad sólistka baletu SND, víťazka viacerých hip-hopových „battlov”, tanečníci z rôznych prestížnych európskych zoskupení, študenti a absolventi VŠMU, členovia Lúčnice a SĽUKu či majster Slovenska v spoločenských tancoch. Títo ľudia dokážu svojimi skúsenosťami v performatívnom umení inšpirovať začínajúcich tanečníkov v ďalšej kariére. Je pre nás taktiež dôležité, aby to boli ľudia s pozitívnym a progresívnym prístupom k tanečnému umeniu a výučbe tanca.

Ako prebiehalo pozývanie týchto lektorov k nám?

Keďže ako organizátori festivalu pôsobime prevažne v tanečnom umení, pozývanie lektorov prebieha častokrát na báze osobných známostí. Na festival oslovujem ľudí, ktorých poznám z tanečného sveta osobne, spolupracoval som s nimi alebo som ich videl vystupovať či učiť a poznám ich tvorbu a prístup k tanečnému umeniu. Pozývanie prebieha väčšinou tak, že ich oboznámime s konceptom nášho festivalu a snažíme sa ich nalákať na možnosť užiť si víkend v krásnom prostredí, ktoré je pre mnohých hostí atraktívne.

Čo všetko zahŕňa organizácia takéhoto festivalu? Resp. čo je najťažšie na jeho organizácii?

Organizácia tanečného festivalu je náročná najmä vo vytvorení jeho dramaturgie - vyskladať zoznam lektorov tak, aby sme obsiahli multižánrovosť v každom tanečnom štýle je ťažká úloha. Nehovoriac o tom, že mnoho lektorov účasť odmietne, čo znamená, že k uzatvoreniu zoznamu lektorov vedie vždy dlhá cesta. Špecifickou úlohou je vytvoriť program večerného predstavenia, kedy rozmýšľame, aké predstavenia by boli pre oravské publikum najvhodnejšie. Zložité je aj pripraviť podmienky na tancovanie - zabezpečiť miesta na tanečné workshopy, tanečnú podlahu na amfiteáter a do domu kultúry, svetlá, zvuk a vybavenie, ktoré si vyžaduje profesionálne tanečné predstavenie. Týmto by sme sa chceli poďakovať aj viacerým partnerom, ktorí nám tieto priestory a vybavenie poskytujú.  V neposlednom rade je niekedy náročné presvedčiť ľudí o vážnosti a serióznosti tanečného festivalu, keďže veľa ľudí má pri slove “tanec” stále vytvorenú predstavu svadobnej polky. Ukázať ľuďom, že tanec nie je len o tom, je jeden z našich cieľov. 

Ako dlho trvá príprava takéhoto festivalu?

Ako som už spomínal, najnáročnejšie je vyskladať dramaturgiu takéhoto festivalu, čo znamená, že príprava v našich hlavách trvá celý rok. Keďže sa väčšina z nás v tanci dennodenne pohybuje, už pol roka pred festivalom riešime a pozývame možných hostí, ktorých by sme na našom festivale radi privítali. Nakoľko festival organizujeme popri našich hlavných aktivitách, intenzívne sa mu môžeme venovať len posledné týždne pred samotnou realizáciou. To by sme niekedy v budúcnosti radi zmenili.

Plánuje sa aj tretí ročník festivalu, alebo je o tom ešte predčasné hovoriť?   

Celý organizačný tím tvorí festival ako koníček popri iných aktivitách, preto nemôžeme nikdy hovoriť o dlhodobejších plánoch. Organizujeme ho preto, lebo aj keď sa venujeme tancu vo svete, tancovať sme sa naučili na Orave a chceli by sme tu tanečné umenie prinášať aj naďalej. Budem robiť všetko preto, aby sa Tanečno ako jedinečný festival, ktorý je so svojim multižánrovým konceptom na Slovensku jediným svojho druhu, udomácnil v Námestove a postupom času sa stal každoročným slovenským tanečným sviatkom. Ale nemôžeme hovoriť o tom, čo bude o rok, pretože momentálne sa sústredíme na tento víkend.

Harmonogram festivalu nájdete tu: 
https://www.facebook.com/events/174568710051386/

Informácie o večernom predstavení nájdete tu:
https://www.facebook.com/events/2117101821880524/

Registrácia na workshopy a viac informácií na https://www.facebook.com/tanecno.

Organizátori zároveň pozývajú  všetky tanca chtivé deti na Camp Tanečno, ktorý sa taktiež uskutoční toto leto. 


Foto: archív A.Š.

Lucia Raticová

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.