ČLÁNKY09.03.2019 | Michaela Ondríková

V Zuberci predvádzali freestyle kúsky na „doskách“

Na svahoch lyžiarskeho strediska Janovky sa tento rok stretlo viac ako štyridsať účastíkov s rovnako vysokou hladinou adrenalínu v tele, ktorí počas Zuberskej foršty predviedli tie najkvalitnejšie kúsky na svojich “doskách” po oravsky „forštoch“.

Podujatie, najväčšie svojho druhu na Slovensku, sa koná každoročne od roku 2011 a posledné tri roky je súčasťou Slovenského lyžiarskeho i snowboardového freestyle pohára. Prvú marcovú sobotu zavítali do Zuberca účastníci z celého Slovenska, ale aj susedného Poľska i Českej republiky.

Podujatie organizuje pod hlavičkou O.Z. Pro life partia mladých ľudí zo Zuberca, ktorí sa sami venujú freestyle jazdám. Tím organizátorov pre zvyšujúcu sa kvalitu a veľkosť podujatia iba rastie. Dnes sa na príprave podieľa takmer štyridsať ľudí. Pre obyvateľov dediny pod Roháčmi sú lyže či snowboard bežnou súčasťou života. Je teda prirodzené, že časom, najmä mladej generácii, prestávajú stačiť obyčajné jazdy, a tak pracujú čoraz viac s gravitáciou, než so svahom.

Súťaž bola rozdelená na dve etapy. Kvalifikácia sa jazdila na dva skoky, z ktorých sa rátal ten najlepší a finále spočívalo z troch skokov, kde bol povinný jeden technický a jeden štýlový.

Súťažilo sa v troch kategóriach, muži, dievčatá a juniori, najmladší účastník mal trinásť rokov. Prvenstvo si vyjazdil Čech Petr Zverina. Medzi ženami dominovala Eva Hanicová a medzi juniormi Daniel Klimek.

Tohtoročným špeciálom bolo niekoľko neplánovaných fínskych jázd v prevedení účastníkov súťaže. Je to názov pre spôsob jazdy, keď jazdci, v tesnej blízkosti (jeden za druhým) predvádzajú rôzne skoky. Účastníci súťaže ukázali svoje nadšenie na siedmich spontánnych fínskych jazdách, z ktorých posledné boli až synchronizované.

Michaela Ondríková

logo naoravedobre
© 2016 Naoravedobre.sk   •   Technickú prevádzku zabezpečuje DSI DATA a.s.