TOP 10 historických a kultúrnych lokalít Oravy


Informácie o aktivite

Kam na Orave vyraziť za históriou a kultúrou? Máme pre vás rebríček TOP desať pamiatok, ktoré zvíťazili v ankete medzi Oravčanmi.

Eva Fačková

1

Oravský hrad v Oravskom Podzámku

Rebríček začína majestátnym reprezentantom Oravy a Slovenska vo svete! Na brale, vysokom 112 metrov, sa pnie Oravský hrad.

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1267 – odvtedy vystriedal mnoho majiteľov, obyvateľov, absolvoval niekoľko rekonštrukcií. Je Národnou kultúrnou pamiatkou a sprevádza vás počas cesty na Hornú Oravu. Jeho súčasťou je historická, prírodovedná, etnografická a archeologická expozícia. Okrem toho, na Hlavnom nádvorí sa nachádza Kaplnka sv. Michala a hradná Pokladnica, pričom v najstaršej časti hradu – v Citadele nájdete modernú Mediatéku. Na hrade sa počas roka deje množstvo podujatí, počas ktorých si na svoje príde viacero vekových kategórií. Viac sa o Oravskom hrade dozviete tu.

Informácie o podujatiach, vstupnom a aj o samotnom hrade sa dozviete na webovej stránke Oravského múzea.

GPS: 49.2618303, 19.3563822       VSTUPNÉ: 0 - 10 €

2

Rio de Klin – socha Ježiša Krista nad obcou Klin

Už názov napovedá o tom, že za sochou Ježiša Krista nemusíte cestovať na západ. Na vrchu Grapa, nad obcou Klin, sa totiž skvie takmer desaťmetrová socha Ježiša Krista. Z miesta sa núka nádherný výhľad na Oravskú priehradu. Ide už o druhú kópiu slávnej sochy Krista – originál je v Rio de Janeiro, jedna kópia je v portugalskom Lisabone a ďalšia v oravskom Kline. Vyvýšené miesto je ako stvorené na nedeľnú prechádzku.

Viac informácií tu.

GPS: 49.453119, 19.4754133       VSTUPNÉ: zadarmo

3

Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade

Barokový kostol a Kalvária kedysi tvorili dominantu obce Slanica. Po tom, ako spolu s ďalšími štyrmi dedinami Slanica zmizla pod hladinou umelo vytvorenej Oravskej priehrady, sa návršie zachovalo ako ostrov. Dnes sa tu môžete dostať prostredníctvom vyhliadkovej plavby loďou. V interiéri kostola je nainštalovaná výstava s názvom Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba, pričom v exteriéri sa nachádza expozícia Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia.

Slanický ostrov umenia môžete navštíviť len počas sezóny – o možnostiach vyhliadkovej plavby loďou a o lístkoch sa viac dozviete na webe Oravskej galérie

GPS: 49.4068541, 19.5117988       VSTUPNÉ: 0 - 5 €

4

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Ak túžite zistiť, ako žili naši predchodcovia na dedinách a ako málo im stačilo k životu, určite si naplánujte cestu do Múzea oravskej dediny v obci Zuberec. Nachádza sa tu viac ako 50 pôvodných objektov, ktoré buď stáli na tomto území, alebo boli poskladané a prevezené. To všetko pod mohutnými Roháčmi. Či už prídete počas turistickej sezóny, alebo mimo nej, čaká tu na vás rôzny program a päť celkov, ktoré reprezentujú život a sídla obyvateľov Oravy v minulosti.

Viac informácií o múzeu a podujatiach sa dočítate na webovej stránke Múzea oravskej dediny

GPS: 49.2600997, 19.6606907       VSTUPNÉ: 0 - 6 €

5

Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej

Železnica od začiatku slúžila na zvoz dreva z lesov bližšie k ľuďom. Pôvodnej trati však chýbalo jej priame prepojenie s vtedajšou železničnou infraštruktúrou. Napokon prišlo k rozhodnutiu, prepojiť trať s Kysuckou lesnou železnicou. Medzi Oravskou Lesnou a Vychylovkou momentálne neexistuje priame železničné spojenie, v sedle Beskyd (kde Oravská lesná železnica končí) však v určitých časoch môžete prestúpiť a pokračovať v jazde až do Vychylovky. Táto trať je výnimočná tým, že jej stavitelia prekonali veľké výškové prevýšenie Orava – Kysuce prostredníctvom piatich úvratí. V sedle Beskyd si môžete vyjsť na vyhliadkovú vežu a pokochať sa okolitou prírodou a tiež sa pozrieť do Goralskej koliby, ktorá symbolizuje spôsob bývania Goralov v minulosti.

Informácie o cenách vstupného, expozícii a samotnej trati si môžete prečítať na webstránke Oravského múzea

GPS: 49.3851492, 19.1600132       VSTUPNÉ: 0 - 8 €

6

Prameň Slaná voda pri Oravskej Polhore

Prameň je známy už od 16. storočia, pričom od polovice 19. storočia na tomto mieste stáli kúpele. Tie však neskôr schátrali. Doteraz sa na tomto mieste nachádza prameň, ktorý však momentálne nie je prístupný.

Prameň sa nachádza približne 2,5 km od obce Oravská Polhora. Viac informácií nájdete na webe Slaná Voda.

GPS: 49.5270657, 19.4690502       VSTUPNÉ: zadarmo

7

Drevený rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Gotický drevený kostol z druhej polovice 15. storočia patrí tiež do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Je neodmysliteľnou súčasťou mesta Tvrdošín a nachádza sa na miestnom cintoríne.

Kostol je počas letných prázdnin prístupný každý deň (okrem pondelka), počas ostatných mesiacov v roku je potrebné sa na prehliadku objednať. Informácie o cene vstupného a kontaktoch sa dozviete na webstránke venovanej múzeám na Slovensku.

GPS: 49.3365216, 19.5569357       VSTUPNÉ: 1 €

8

Evanjelický artikulárny kostol v Leštinách

Ak máte záľubu v sakrálnych pamiatkach, určite neoľutujete návštevu evanjelického artikulárneho kostola v obci Leštiny neďaleko Dolného Kubína. Bol postavený v druhej polovici 17. storočia a v autentickej podobe sa zachoval až dodnes. V roku 2008 bol spolu s ďalšími slovenskými kostolmi zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Na Slovensku sa dodnes zachovalo len päť artikulárnych kostolov, pričom ďalší môžete po dohode navštíviť o niekoľko kilometrov ďalej, v obci Istebné.

Kostolík môžete navštíviť po predchádzajúcej dohode, viac informácii sa dozviete na webstránke venovanej múzeám na Slovensku alebo počas nedeľných Služieb božích.

GPS: 49.1886399, 19.347316       VSTUPNÉ: -

9

Hviezdoslavova hájovňa v Oravskej Polhore

Aj verše jedného z najslávnejších diel Pavla Orzságha Hviezdoslava ospevujú toto miesto: 

„Jak hniezdo v tesnu parutí v úkryte košatého krovia: v hôr neprehľadnom zákutí chalupa čuší hájnikova.“ 

Pavol Országh Hviezdoslav

Literárna expozícia, ktorá sa nachádza v hájovni pod Babou horou, je považovaná za prvé literárne múzeum na Slovensku, venované dielu básnika.

Návštevníci môžu prejsť niekoľkými miestnosťami, pričom v každej cítiť ducha velikána slovenskej poetickej tvorby. Pôvodná budova, ktorú navštevoval Hviezdoslav, síce vyhorela; táto sa však môže hrdiť ďalším slovenským autorom – Milom Urbanom, ktorý sa v nej narodil. Milovi Urbanovi je venovaná ďalšia expozícia, ktorá sa nachádza v susedstve Hviezdoslavovej hájovne v Oravskej Polhore.

Viac informácií o otváracích hodinách a vstupnom sa dozviete na webstránke Oravského múzea.

GPS: 49.541139, 19.500275       VSTUPNÉ DOSPELÍ: 0 - 2,5 €

10

Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Galéria roka 2015 sa nachádza na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne a sídli v budove bývalého Župného domu zo 17. storočia. V jej zbierkovom fonde sa nachádza viac ako 8500 umeleckých diel, čím sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie verejné galérie na Slovensku. Okrem krátkodobých výstav, si môžete prezrieť štyri stále expozície.

Priestory Oravskej galérie sú otvorené celoročne, pričom detskí návštevníci si výstavy môžu pozrieť zadarmo. Viac informácií sa dočítate na webovej stránke Oravskej galérie

GPS: 49.206861, 19.297053       VSTUPNÉ: 0 - 2 €

Pomôž nám vylepšiť mapy aktivít v tvojej obci

Chcem pomôcť

Objavuj na mape

1 Oravský hrad v Oravskom Podzámku

2 Rio de Klin – socha Ježiša Krista nad obcou Klin

3 Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade

4 Múzeum oravskej dediny v Zuberci

5 Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej

6 Prameň Slaná voda pri Oravskej Polhore

7 Drevený rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

8 Evanjelický artikulárny kostol v Leštinách

9 Hviezdoslavova hájovňa v Oravskej Polhore

10 Oravská galéria v Dolnom Kubíne


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave