Hre na gajdy sa venuje od svojich jedenástich rokov. K hudbe sa dostal cez otca, ktorý je folklorista. Raz mu povedal, aby vyskúšal aspoň gajdy, keďže sa nechcel učiť na žiadny hudobný nástroj. Veľmi ho to chytilo.


Mladý hudobník sa neuspokojil len s trénovaním doma ako samouk. Navštevuje kvalitných muzikantov doma i v Poľsku. „Veľmi sa mi páči hrať starý štýl. Na gajdách, aj na husliach. Snažím sa stále učiť od tých najlepších. Aj preto chodím k jednému z najlepších muzikantov na Podhalu, Piotrovi Majerczykovi, ale aj Martinovi Kovalczykovi.“

Adrián spolu s otcom založil v roku 2017 zoskupenie Gajdošská hudba Beskyd: „S ocinom sme objavili talenty v Oravskej Polhore, a povedali sme si, že to treba využiť. Chceli sme zachovať najarchaickejšie zoskupenie, gajdošskú dvojku.“ Kapela má šesť členov: Anton Nevedel, Adrián Matis, Sofia Huceľová, Renáta Plevjaková a Olívia Slovíková. Najmladšia speváčka, Tamara Plevjaková, má dvanásť rokov.
 

Foto: Archív Adriána Matisa

Namiesto prázdnin skúšanie a súťaže

Mladí gajdoši zažili úplne iné leto, ako ich rovesníci. Folklórne podujatia a súťaže vyplnili hudobníkom program počas celých prázdnin. „Toto leto sme neboli ani jeden víkend doma. Zúčastnili sme sa veľmi veľa podujatí, ako je Východná, Detva, Gajdovačka a rôzne iné.“ Skupine sa darí aj v reprezentovaní na súťažiach, naposledy obsadili v Poľsku druhé miesto na medzinárodnom konkurze malokarpatských muzík. „Súťažíme veľmi radi. Okrem druhého miesta v Poľsku sme zvíťazili aj na lokálnych súťažiach Oravské spievanky a Kubínske spievanky. Snažíme sa však reprezentovať aj jednotlivo. Mne sa podarilo získať prvé miesto v Bielorusku, na lokálnej i celoštátnej úrovni sa darí aj dievčatám z kapely.“

Všetkým vystúpeniam predchádzalo náročné skúšanie. „Keďže sme sa na začiatku len rozbiehali, trénovali sme aj štyrikrát do týždňa, čo bolo dosť namáhavé. Samozrejme, teraz počas školy, sme museli skúšanie čiastočne obmedziť, úplne ho však vypustiť nemôžeme, keďže je o kapelu dosť veľký záujem. Sme za to veľmi vďační a posúva nás to vpred. Máme okolo seba skvelých ľudí, ktorí nás veľmi podporujú. Najväčším fanúšikom je, samozrejme, môj otec, ktorý to vlastne všetko začal.“
 

Foto: Archív Adriána Matisa

Tradičné a čo najstaršie

Zoskupenie Gajdošská hudba Beskyd sa snaží vo svojom repertoári o čo najväčšiu autentickosť, preto doň hudobníci zaradzujú piesne najmä spod Babej hory a Pilska: „Chodíme k vynikajúcej speváčke Margite Kurákovej, ktorá nás učí a oboznamuje nás, ako to kedysi bolo. Pri výbere piesní hľadáme čo najstaršie a pri ich  interpretácii sa držíme tradícií. Naše veľké vzory v hudbe sú práve spomínaná Margita Kuráková, Štefan Zboroň a Anna Rusnáková.“
 

Foto: Archív Adriána Matisa

Šesťčlennú kapelu najbližšie čaká medzinárodný gajdošský festival v Nemecku a nahrávanie vianočných kolied pre RTVS (Rádio Regina). Ich verejné vystúpenia i ďalšie podujatia či súťaže môžete sledovať na facebookovej stránke zoskupenia.