Oravská Lesná sa nachádza na západnom okraji okresu Námestovo a teda i celej Oravy. Pre svoju nadmorskú výšku (okolo 800 m.n.m) a polohou patrí medzi najchladnejšie obcena Slovensku. Napriek tomu však dedina z počasia ťaží v oblasti turizmu a milovníci zimných športov sa sem s obľubou vracajú za kvalitnými službami a vždy zasneženými zjazdovkami.
Obec je však zaujímavá aj mnohým ďalším. Pramení pri nej rieka Biela Orava, je najmladšou dedinou regiónu (vznikla až v roku 1731) a tvoria ju kopanice, ktoré sú od centrálnej časti Ústredie vzdialené aj niekoľko hodín chôdze.
Známy a miestnymi i turistami veľmi obľúbený je secesný Kostol sv. Anny, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Dodnes zostala zachovaná aj časť kysucko-oravskej úvraťovej železnice, po ktorej počas sezóny premáva vláčik. Oravská lesná železnica patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie regiónu.
Miestnou zaujímavosťou je aj súkromná hvezdáreň p. Mojmíra Murína pozostáva z dvoch objektov. V jednom objekte s kupolou priemeru 5m je osadený zrkadlový ďalekohľad typu Newton s priemerom primárneho zrkadla 610mm, je vybavený elektronikou pre pohyby v oboch osiach a tiež elektronikou na pointáciu. Tento ďalekohľad patrí medzi šesť najväčších ďalekohľadov na Slovensku.
V Oravkej Lesnej je aktívnych niekoľko folkórnych zoskupení. V roku 1991 na podnet mladých nadšencov založil spevák a heligonkár p. Viktor Chudoba folkórny súbor Fľajšovan a zároveň sa stal jeho umeleckým vedúcim. Po rokoch tvrdej práce sa skupina stala interpretom folklórneho bratstva hornej Oravy, Kysúc, ale aj iných kútov Slovenska. Mládežnícky folklórny súbor Fľajšovanček vznikol v roku 2002 ako medzičlánok dospelého súboru. Je v ňom združených okolo 40 dievčat a chlapcov. Od svojho založenia necháva radosť v srdciach malých i veľkých divákov. Súčasťou tohto súboru je aj ľudová hudba bratov Chudobovcov. Folklórna skupina Tanečník vznikla v roku 2008, toho času má 16 členov.
Na severnom okraji zasahujú do územia obce výbežky Oravských Beskýd, z južnej strany je to masív Oravskej Magury a na juhozápade aj výbežky Kysuckej vrchoviny. Severným okrajom obce preteká Juríkov potok, centrálnu časť odvodňuje Katrenčíkovský potok a južný okraj vymedzuje tok Bielej Oravy. Krásy prírody môžu návštevníci i domáci obdivovať na troch trasách Lesného náučného chodníka, ktorý má 34 zastávok s rôznym tematickým zameraním (lesnícky, prírodovedný, ochranársky, historický). Trasa č.1 je prístupná hendikepovaným osobám, bicyklom i mamičkám s kočíkom. Pre skupiny je možné zabezpečenie sprievodcu s výkladom z Lesnej správy v Zákamennom.
V roku 2011 sa Oravská Lesná stala dedinou roka. Sympatie poroty si získala najmä tým, že hendikep, ktorý z nej robí najchladnejšiu obec na Slovensku, dokázala využiť vo svoj prospech.
Oravská Lesná ⋅ Video: Anton Katrenčík
História obce
Dejiny obce sú dobre zmapované, keďže podnet na jej založenie podal až v roku 1731 gróf Juraj Erdődy. Po majiteľovi územia dostala nová obec aj pomenovanie Erdútka, ktoré sa na súčasný názov zmenilo až v roku 1946. Na osídľovaní územia mal významný podiel Ján Mutnianský, ktorý sa stal aj prvým richtárom. V chotári obce postupne vznikli osady Pribišská, Bučina, Tanečník, Ústredie, Brišovka, Flajšová, Jasenovská a Demänová. Samotné centrum sa začalo formovať až výstavbou kostola sv. Anny v roku 1914, čo podnietilo výstavbu nových domov v údolí. V medzivojnovom období tu mali prevádzku štyri mlyny, dva obchody, dve krčmy, pekáreň a potravinový gazdovský spolok.
Rok po skončení I. svetovej vojny bol dokončená výstavba lesnej železničky, ktorá zjednodušila prepravu dreva z okolitých dolín (zároveň však zobrala prácu furmanom) na sklad a pílu v Lokci. V roku 1925 bola dokončená úvraťová prepojovacia trať s Kysuckou lesnou železnicou, čím vznikla Kysucko-oravská lesná železnica s prepojením na Košicko-bohumínsku železnicu v Krásne nad Kysucou.
Notársky úrad tu vznikol v roku 1938, no rozvoj zastavila ďalšia vojna, do ktorej odišli aj muži z obce. Koncom II. svetovej vojny ustupujúci Nemci zničili mosty, čím prerušili spojenie do obce. Nová cesta do Zákamenného bola dokončená v roku 1948, o dva roky neskôr bolo dokončená cesta na Čadcu. Autobusové spojenie z Námestova bolo zavedené v máji 1952.
Od roku 1959 bola veľká časť obce napojená na elektrickú sieť. V roku 1960 bola otvorená základná škola, následne pribudlo zdravotné stredisko a 26. júna 1964 aj obchodný dom Lesňanka s jedálňou. V roku 1966 tu bola otvorená prevádzka Tesly Nižná, ktorá v súčasnoti už nefunguje.
Osobnosti obce
Ján Garyk Žatkuliak (* 1914 – † 1988), vysokoškolský pedagóg a autor vedeckých kníh knižničnej a informačnej vedy
Milan Holubčík (* 1925 – † 1982), lesný výskumník
Jozef Hübel (* 1931 – † 2014), poslanec SNR