Naj výhľady

Ostrá a Tupá skala

2 h

Trvanie

Informácie o aktivite

"Skalky" ako zvyknú domáci nazývať Ostrú a Tupú skalu sa nachádzajú v pohorí Oravská vrchovina, medzi Dolný Kubínom, Vyšným Kubínom a Leštinami. Napriek ich nie príliš vysokej nadmorskej výške (cca 800 m.n.m) ponúkajú krásne výhľady.

Lokalita je vyhlásená za chránenú. Chránia sa výrazné skalnaté útvary s niekoľkými menšími jaskyňami (napr. Jaskyňa v Ostrej skale). Stúpajúc za podmanivým výhľadom môžete natrafiť na niektoré druhy vápnomilných kvetov, ako napríklad ľaliu zlatohlavú, poniklec veľkokvetý či konvalinku voňavú alebo dravcov sokola myšiara či jastraba krahulca, ktorí hniezdia v neprístupných skalných.

Skalky sú aj významným archeologickým náleziskom.  Na oboch skalách totiž pred stáročiami stáli opevnené hradiská. Najviac zachovaných archeologických stôp je z hradiska na Tupej skale, ktoré vybudoval a využíval ľud lužickej kultúry v neskorej dobe bronzovej a začiatkom doby halštatskej. Okrem hradiska sa tu nachádza aj žiarové pohrebisko. Na Ostrej skale sa našli pozostatky sídliska púchovskej kultúry so zvyškami opevnenia (valy).

Z Tupej skaly možno pozorovať takmer celú dolnú Oravu, vrátane Malej Fatry, Západných Tatier, Chočských vrchov či Oravskej Magury. Na Tupej skale si prídu na svoje aj lezci - nároční aj víkendoví. 

Dôležité informácie


LokalitaVyšný Kubín
Trvanie2 h
ParkovanieV obci Vyšný Kubín
Webstránkatik.dolnykubin.sk/chranen…
Súradnice49.191791 19.325484

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave