Naj výhľady

Bobrovská kalvária – miesto pokoja a krásnych výhľadov

0.5 hodiny

Trvanie

Zadarmo

Vstupné

Informácie o aktivite

V srdci Bobrova sa nachádza miesto, kde ľudia prichádzajú načerpať pokoj, oddýchnuť si alebo sa len tak pokochať výhľadom. Ten je z bobrovskej kalvárie naozaj krásny: štíty Západných Tatier, majestátne sa vypínajúca Babia hora, nekonečné vody Oravskej priehrady a okolité dediny ako na dlani.

Kalváriu nájdete veľmi jednoducho. Nachádza sa v centre obce, hneď vedľa kostola. Na vŕšok je možné dostať sa aj autom. Cesta vedie poza kostol k cintorínu, kde sa dá napojiť na panelovú cestu, ktorá ústi neďaleko Kaplnky Nanebovzatia Panny Márie. Ak však chcete vidieť všetky časti našej trasy, odporúčame auto nechať zaparkované na parkovisku za kostolom a vydať sa na cestu pešo.

Miestni odpust volajú aj "Zelná", pretože sa počas neho posväcujú liečivé rastliny/zeliny. Táto tradícia má tiež svoje korene v minulosti, keď ľudia nemali toľko liekov a namiesto nich sa liečili bylinkami. Verili, že keď sú byliny ešte aj posvätené, ich liečivá sila sa znásobuje.

Na začiatok niekoľko zaujímavostí z histórie. Bobrovské púte sa konajú už vyše sto rokov. Koncom 19. storočia dal miestny rodák, kanonik Štefan Koštialik, vystavať štrnásť zastavení krížovej cesty od farského kostola smerom na blízky kopec ku kaplnke. Slávnostné posvätenie kalvárie sa konalo 15. augusta 1984, zúčastnilo sa na nej 20 tisíc pútnikov a okolo 50 kňazov z celej Oravy. Púte sa konali aj počas komunizmu, hoci s povolením okresného výboru a nie v takej sláve, ako je to dnes. Môcť takýmto spôsobom oslavivať sviatok Nanebovzatia Panny Márie si Bobrovčania dali ako jednu z podmienok, keď sa zakladalo v dedine družstvo a oni sa museli vzdať svojich polí.

Špecifikom púte je "pohreb Panny Márie". Každoročne sa 14. augusta alebo v predvečer miestneho odpustu organizuje z farského kostola sprievod so sochou Panny Márie ležiacej v truhle, ktorý smeruje okolo štácií krížovej cesty smerom na vŕšok. Tam sa za spevu a modlitieb ukladá socha Panny Márie do symbolického hrobu v kaplnke. Zvyk je na Slovensku ojedinelý, podobný sa koná v Poľsku na Zebrzydowskej kalvárii.

Fundátor bobrovskej kalvárie kanonik Štefan Koštialik na toto dielo vynaložil sumu dvadsaťtisíc zlatých, čo bola v tom čase úctyhodná obeta. Kanonik tiež požiadal príslušnú rímsku kongregáciu o udelenie plnomocných odpustkov, na čo dostal odpoveď podpísanú od pápeža Leva XIII., ktorý dňa 28. júla 1893 udelil plnomocné odpustky všetkým, ktorí v zbožnosti navštívia toto miesto v deň odpustu a tam vykonajú príslušné skutky pokánia a modlitby.

Dôležité informácie


LokalitaBobrov
Vstupné Zadarmo
Trvanie0.5 hodiny
ParkovanieZadarmo, parkovisko pri kostole
Webstránkawww.farabobrov.sk/kalvari…
Súradnice49.4249869 19.5456033
1

Vstupná brána

Od roku 2016 vstupujú pútnici na kalvársky vŕšok cez kamennú bránu. Na stĺporadí z kameňa stojí socha Panny Márie a na priečelí je latinský nápis, ktorý v preklade znamená: Zdravas, Kráľovná, Matka milosrdenstva. Bránu navrhol starosta obce, ktorého inšpirovala Brandenburská brána v Berlíne. Vstup zároveň slúži pútnikom na zorientovanie sa, pretože jednotlivé kaplnky krížovej cesty zanikajú v stromovej aleji.

 

GPS: 49.427085, 19.543529

2

Alej so zastaveniami krížovej cesty

Menšie kaplnky - zastavenia krížovej cesty stoja v dvoch radoch kalvárie. V nich sú keramické reliéfy, ktoré svojím vyobrazením ukazujú Ježišovo utrpenie.

 

GPS: 49.4264314, 19.5453363

3

Súsošie Ukrižovania

Na samotnom vrchole kopca sa nachádzajú plastiky v životnej veľkosti, ktoré predstavujú kovový odliatok ukrižovaného Krista a umelokamenné sochy Panny Márie, sv. Jána a kľačiacej Márie Magdalény pod krížom. Na kamennom podstavci súsošia je umiestnená pamätná doska z roku 1894 venovaná Štefanovi Koštialikovi.

 

GPS: 49.4245565, 19.5464253

4

Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie

Kaplnka na kalvárii má okrúhly pôdorys s vnútorným priemerom 6,5 m a murovanú kupolu. Fasáda je členená prestavanými stĺpmi po vonkajšom obvode. Na streche kaplnky je vežička a na jej vrchole dvojramenný kríž. Je zasvätená Panne Márii Nanebovzatej. Na mieste tejto kaplnky stála v roku 1834 menšia. Kroniky však zachovali údaj, že 21. apríla 1889 sa prihnala veľká búrka a blesky, následkom čoho bola pôvodná kaplnka zničená. Obraz od levočského maliara Czaucika, oltár a lavice sa však zachovali a sú súčasťou terajšej kaplnky. V architektúre sa odrážajú prvky orientálnych sakrálnych stavieb, ide pravdepodobne o vplyv bobrovských plátenníkov, vracajúcich sa zo svojich ciest po celej Európe za chlebom.

 

GPS: 49.4238725, 19.5468973

Pomôž nám vylepšiť mapy aktivít v tvojej obci

Chcem pomôcť

Objavuj na mape

1 Vstupná brána

2 Alej so zastaveniami krížovej cesty

3 Súsošie Ukrižovania

4 Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie


Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave