Galérie a múzeá

Čaplovičova knižnica

1 hod.

Trvanie

Základné: 2 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Historická knižnica, verejnosti známa ako Bibliotéka Čaplovičiana, disponuje zbierkou kníh od 14. do 21. storočia. Jej základ položil Vavrinec Čaplovič, rodák z Jasenovej. 

Súčasťou expozície sú tiež mapové zbierky, muzeálne predmety, rukopisy a inkunábuly - tlače do roku 1500. Návštevníci majú príležitosť oboznámiť sa so životom vzdelanca a súkromného zberateľa kníh Vavrinca Čaploviča a s jeho rukopisnou darovacou listinou z 15. apríla 1839, ktorou daroval svoju zbierku Oravskej stolici.

Prostredníctvom krátkych charakteristík s ukážkami titulných strán a príloh majú návštevníci možnosť získať prehľad o všetkých vedných odboroch zastúpených v knižničnom fonde. Nachádza sa v ňom cez tristo rukopisov z obdobia 14. – 19. storočia, 25 inkunábul – prvotlačí, originálna je výtvarná zbierka. Obsahuje 1 293 diel zo 17. – 19. storočia (návrhy divadelných dekorácií, portrétov, vedút, reprodukcií maliarskych a sochárskych diel, architektúry, botanických ilustrácií, kresieb so širokou škálou autorov a motívov).

Zaujímavou časťou rôznorodého fondu knižnice je viac ako 1600 starých máp zo 17. – 20. storočia. Nachádzajú sa medzi nimi také, ktoré jednak zobrazujú územie Oravy, ale aj ostatných častí Slovenska či niekdajšieho Uhorska i mapy iných krajín Európy a sveta.

K 31. 12. 2018 eviduje Oravské múzeum v Čaplovičovej knižnici 93 696 knižničných jednotiek. Súčasťou budovi je aj Literárna expozícia Pavla Országa Hviezdoslava.

Dôležité informácie


Vstupné Základné: 2 € / Zobraziť
Trvanie1 hod.
Otv. hodiny Po – Pi: 8.00 – 16.00 / Zobraziť
ObmedzeniaVstupy každú celú hodinu. Cez víkned len vopred ohlásené skupiny.
ParkovaniePlatené, pred knižniciou
Webstránkawww.oravskemuzeum.sk/expo…
Súradnice49.20666667 19.28333333

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave