Galérie a múzeá

Archeoskanzen, stredoveká dedina sokoliarov

1h

Trvanie

Dobrovoľné

Vstupné

Informácie o aktivite

Pod Oravským hradom vyrástla stredoveká dedina – Archeoskanzen. Toto miesto je jediným svojho druhu na Slovensku. Je ukážkou života bežného človeka v období raného stredoveku, teda obdobia Veľkej Moravy.

Po vášnivom sokoliarovi a panovníkovi Veľkej Moravy nesie názov aj združenie Sokoliari Kráľa Svätopluka, ktoré archeoskanzen založilo, organizuje v ňom interaktívne sokoliarske vystúpenia a ukážky letu dravých vtákov historických kostýmoch pre deti i dospelých.

Počas vystúpení sa dostávajú dravce do bezprostrednej blízkosti návštevníkov, môžu im sadnúť na ruku alebo sa ich pri lete dotknúť koncom krídla. Počas letných prázdnin sa vystúpenia s dravými vtákmi približne štyrikrát denne.V archeoskanzene natrafíte na sedemnásť vtákov, ktoré sú zbierkou druhov z Európy, Ameriky, Ázie aj Afriky. Krídla pred vami roztiahne napríklad orol stepný, sokol rároh, sova bradatá, jastrab lesný, výr skalný sibírsky alebo vzácna tmavá forma plamienky driemavej.

Stredoveká dedina pozostáva zo stavieb dobovej architektúry, môžete tu vidieť remeselníkov,
strieľať z luku, previezť sa na rebrinovom voze, koči alebo koni. Ak by vám to nestačilo, k dispozícii je aj jazdecká škola a pre skúsenejších jazda v jazdiarni.

Archeoskanzen je ešte stále v procese rozširovania a každým rokom sortiment obohacujú o nové možnosti nahliadnutia do minulých časov. Nejedná sa o turistickú atrakciu s celoročnou nepretržitou prevádzkou.

Dôležité informácie


LokalitaOravský Podzámok
Vstupné Dobrovoľné
Trvanie1h
Otv. hodinyZobraziť
ParkovaniePri stredovekej dedine
Webstránkasokoliarskevystupenia.sk/…
Sezónna aktivitaáno
Súradnice49.26408333 19.35880556

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave