Idylické miesto v lone oravskej prírody pod majestátnou Babou horou je spojené s osobami dvoch významných predstaviteľov slovenskej literatúry - Pavlom Országhom Hviezdoslavom a Milom Urbanom.
V areáli hájovne sú preto inštalované dve literárne expozície. Priamo v hájovni sa nachádza literárne múzeum, ktoré je venované azda najznámejšiemu dielu Pavla Országha Hviezdoslava, Hájnikova žena. V troch miestnostiach môžete vidieť pracovný kútik s rukopismi, nechýba povestná Hviezdoslavova pelerína, rôzne knižné podoby a reedície diela. Literárnu expozíciu sprístupnili v októbri 1979 v rámci 25. Hviezdoslavovho Kubína. Išlo o prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované konkrétnemu dielu básnika.
Hájovňa v Rovniach je rodiskom Mila Urbana, spisovateľa, publicistu i prekladateľa. Prierez najdôležitejších momentov jeho života a tvorby sa nachádza v druhej expozícii. Zaujímavá je kópia „pracovne“ z čias pobytu v Chorvátskom Grobe, ale aj časť venovaná neprekonateľnému dielu Živý bič.
Priamo za hájovňou sa týči 300 ročná lipa, pod ktorou údajne Hviezdoslav po svojej prvej návšteve Babej hory napísal prológ k Hájnikovej žene, všetkým nám známy ako pozdrav. Ďalšou významnou osobnosťou, ktorá hľadala inšpiráciu pod Babou horou bol maliar Martin Benka. Na lúky v okolí chodieval často maľovať a skicovať spolu so svojimi žiakmi.