Pamiatky

Drevený UNESCO kostol Všetkých svätých

0,5 hodiny

Trvanie

Základné: 1 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Drevený gotický kostol Všetkých svätých z polovice 15. storočia sa nachádza v Tvrdošíne, neďaleko od Trojičného námestia. Je najstaršou stavebnou historickou pamiatkou, ktorá sa na území najstaršieho oravského mesta nachádza.

Tento vzácny objekt počas uplynulých rokov niekoľkokrát významne ocenili. Či už ide o diplom od paneurópskej organizácie EUROPA NOSTRA z roku 1994 za „zachovanie a vynikajúce zreštaurovanie tejto významnej pamiatky drevenej architektúry a jej vnútorné vybavenie tradičnou ručnou prácou“ alebo o zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 2008. Drevený kostol Všetkých svätých sa tak stal jediným na Slovensku, ktorý získal obe tieto ocenenia

Dôležité informácie


LokalitaTvrdošín
Vstupné Základné: 1 € / Zobraziť
Trvanie0,5 hodiny
Otv. hodiny Ut - Ne: 10:00 - 16:00 (1.6. - 18.9) / Zobraziť
ObmedzeniaTelefonická rezervácia min. deň vopred
Webstránkawww.tvrdosin.sk/organizac…
Súradnice49.3360798 19.5561515
1

Výskumy ho zaraďujú do druhej polovice 15. storočia

Drevený kostol sa vyznačuje neskorogotickými stavebnými prvkami. Odborníci ho na základe výskumov zaraďujú do druhej polovice 15. storočia, aj keď prvé písomné zmienky o farnosti v Tvrdošíne pochádzajú z roku 1395. Priestor kostola spája niekoľko druhov umenia. Dochádza tu ku komplexnému spojeniu rôznych foriem umeleckých prejavov z rôznych storočí.

 

Kostol Všetkých svätých bol ešte v polovici 17. storočia farským kostolom, i keď v tom čase bol postavený aj nový drevený kostol v centre mesta. Ten niekoľkokrát počas svojej existencie vyhorel tak, že vždy z neho ostala len kamenná veža – stala sa základom kostola Sv. Trojice na tvrdošínskom námestí v takej podobe, ako ho poznáme teraz. 

 

GPS: 49.33645933, 19.5588398

2

Spojenie storočí na jednom mieste

Práve v 17. storočí prešiel kostol rozsiahlymi stavebnými úpravami. Okrem iného, v presbytériu pribudlo združené archivoltové okno, ktoré úplne zmenilo vtedajšiu tmavú gotickú mystiku objektu. Na klenbe pribudla maľba oblohy s hviezdami; chýba na nej však slnko a mesiac. V spodnej časti zaklenutia – pod oblohou, môžete vidieť namaľovaných štyroch sediacich evanjelistov. Na bočných stenách svätyne sú vedľa seba namaľované obrazy svätcov, pričom každý je pomenovaný v latinčine.

 

Zaujímavý je aj rovný kazetový strop, ktorý sa nachádza v lodi kostola. Jeho súčasťou je 49 ornamentálnych ružíc a každá z nich je iná. V starších odborných materiáloch sa spomína, že pôvodne bol celý strop zložený z ornamentálnych ružíc, o zničenie tých pri obvodových stenách sa postarali drevokazné huby a červotoč. 

 

GPS: 49.336524, 19.55892026

3

Rekatolizácia so sebou priniesla zmeny

Počas rekatolizácie bol do kostola nainštalovaný obrovský barokový oltár, ktorý nahradil jeho staršieho a menšieho gotického predchodcu. Fragmenty gotického oltára sa nachádzajú v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne a v Múzeu krásnych umení v Budapešti. Súčasťou súčasného, barokového oltára, je oltárny obraz. Je na ňom namaľované veľké množstvo osôb, čo symbolizuje titul kostola. Na obraze je napísaná veta v latinčine, v preklade však znamená: Táto sláva patrí všetkým jeho svätým, Ž 149. Nad obrazom sa nachádza súsošie korunovania Panny Márie s adorujúcimi anjelmi a svätcami.

 

Zaujímavými je aj dvoje dverí – pôvodne boli pomaľované ornamentami. Sú ťažké a vybavené železnými madlami v tvare šesť lupeňových kvetov.

 

GPS: 49.33660789, 19.55904096

Pomôž nám vylepšiť mapy aktivít v tvojej obci

Chcem pomôcť

Objavuj na mape

1 Výskumy ho zaraďujú do druhej polovice 15. storočia

2 Spojenie storočí na jednom mieste

3 Rekatolizácia so sebou priniesla zmeny


Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave