Pamiatky

Oravský hrad - križovatka ciest

2 hodiny

Trvanie

Základné: 7 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Na križovatku ciest, smerujúcich do Dolného Kubína, Námestova a Tvrdošína, dohliada monumentálna dominanta regiónu - Oravský hrad.

Hradné bralo bolo obývané už počas praveku, no prvá písomná zmienka o Oravskom hrade pochádza  z roku 1267. Medzi významných a známych majiteľov patrili: Matúš Čák Trenčiansky, magister Donč, Matej Korvín a Ján z Dubovca. Od roku 1556 zažil hrad svoju zlatú éru - k moci sa dostal František Thurzo, ktorý ho získal do dlhodobého nájmu. Zrekonštruoval existujúcu časť priestorov a začal stavať vlastný, Thurzov palác.

Medzi najznámejších majiteľov hradu patrili Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín a rodina Thurzovcov. 

Najviac však Oravský hrad preslávil jeho syn Juraj Thurzo. Bol poslušný kráľovi, čím získal hrad do dedičného vlastníctva. Obrovskú moc v krajine mu zabezpečil titul uhorského palatína. Známym bol aj kvôli súdnemu procesu s uhorskou grófkou Alžbetou Báthoryovou, ktorú podľa jeho verdiktu uväznili na Čachtickom hrade. Juraj s Alžbetou mali sedem dcér, ktoré podľa poslednej vôle svojho otca vytvorili Oravský komposesorát – spoločnosť, prostredníctvom ktorej dohliadali na spoločný thurzovský majetok. Toto združenie malo štrnásť riaditeľov; posledným z nich bol Jozef Pálffy (začiatok 20. storočia), ktorý sa zaslúžil o rekonštrukciu Korvínovho paláca. 


Je rajom filmárov Na Oravskom hrade sa natáčalo niekoľko filmov a seriálov, pričom medzi najznámejšie patria prvý nemý horor Upír Nosferatu (1922), Adam Šangala (1972), Kráľ Drozdia brada (1984), Dračie srdce II. (1998), Sokoliar Tomáš (1999) a televízny seriál Škriatok (1995).

Vedeli ste že?

→   Počas komplexnej prehliadky Oravského hradu absolvujete viac ako 600 schodov?
→   Na Citadelu, najvyššiu časť hradu, sa vojaci v minulosti dostali len prostredníctvom lán a spúšťacích rebríkov?
→   Existovali rôzne zaujímavé spôsoby obrany hradu, napríklad smolný nos, cez ktorý vylievali domáci vojaci na nepriateľov smolu a horúcu vodu?
→   Hlavné nádvorie pôvodne nebolo dláždené, ale ho prikrýval prirodzený trávnatý porast?
→   V Korvínovom paláci sa nachádzajú hodiny bez ručičiek, ktoré mali služobníctvu pripomínať 24-hodinovú pracovnú pohotovosť?
→   V prírodovednej expozícii môžete nájsť vypchaté dvojhlavé teľa alebo prierez 400-ročnou jedľou?
→   Vzťah Juraja Thurza a jeho druhej manželky Alžbety Czoborovej bol veľmi intenzívny a počas života si vzájomne napísali viac ako tisíc ľúbostných listov? Listy boli písané vo viacerých jazykoch, medzi inými aj po slovensky.  

Oravský hrad je v správe Oravského múzea. Delí sa na tri časti: Dolný, Stredný a Horný hrad.
 

Dôležité informácie


LokalitaOravský Podzámok
Vstupné Základné: 7 € / Zobraziť
Trvanie2 hodiny
Otv. hodiny Zväčša: 10:00 - 16:00 / Zobraziť
ObmedzeniaPočas apríla je hrad zatvorený
ParkovanieBlízko hradu, 2 platené parkoviská
Webstránkawww.oravskemuzeum.sk/expo…
Súradnice49.261836 19.357448
1

Dolný hrad

Vstupné časti hradu tvoria obranné prvky, ako padací most, tri hradné brány, strieľne, či tzv. kazematy (strieľne integrované v hradnom múre). Na tie nadväzuje komplex administratívnych budov, ktoré slúžili pre obsluhu hradu a služobníctvo. Sú priamo späté s Hlavným nádvorím; z ktorého sa naskytá veľkolepý pohľad na zvyšné časti Dolného a na celý Stredný a Horný hrad.

Na Hlavnom nádvorí sa nachádza Kaplnka sv. Michala. Kaplnka pochádza z čias Thurzovcov a pôvodne bola, podľa vierovyznania majiteľov hradu, evanjelickou modlitebňou. Dodnes sa v nej zachovali renesančné fresky. Vysvätenou a zasvätenou archanjelovi Michalovi bola až v 18. storočí, vďaka rodine Erdödyovcov. Vnútri sa navyše nachádza niekoľko hrobiek; ako hrobka Thurzovcov, tak aj ich niekoľkých potomkov. Kaplnka slúži pre účely koncertov a cirkevných sobášov, a navyše sa v nej príležitostne koná sv. omša. Oproti kaplnke sa nachádza tzv. fara.

Oravský hrad v roku 1800 vyhorel a hovorí sa, že požiar trval dva týždne. Mal vzniknúť z iskry, ktorá vyletela z komína hradnej fary. Pôvodná budova sa nezachovala.

Na hradnú kaplnku nadväzuje Thurzov palác, v ktorom momentálne prebiehajú reštauračné práce. V roku 2016 Oravské Múzeum otvorilo expozíciu Klenotnica Oravského hradu na prízemí Thurzovho paláca, ktoré dlhé roky nebolo prístupné pre návštevníkov. Veľmi pútavou časťou expozície sú šperky a odevy, ktoré sa našli počas výskumov v hradných hrobkách.

Návštevníci počas historických prehliadok zavítajú aj do obrannej Západnej bašty – hrúbka stien tohto objektu miestami dosahuje štyri až päť metrov! Zrejme preto sa požiar v roku 1800 do týchto priestorov nedostal – zachovali sa tu totiž originálne drevené kazetové stropy z polovice 17. storočia.

GPS: 49.261277, 19.358871

2

Stredný hrad

Stredný hrad tvorí Korvínov palác, Obytná veža (13. storočie) a palác Jána z Dubovca.

Korvínov palác prešiel začiatkom 20. storočia rekonštrukciou, o ktorú sa postaral posledný riaditeľ Oravského komposesorátu, Jozef Pálffy. Najznámejšou miestnosťou paláca je Rytierska sála, zdobená freskami od maliara Maximiliána Manna. V súčasnosti sa v nej konajú civilné sobáše. Prehliadka tiež prechádza Stredným nádvorím, ktorého súčasťou je expozícia Dobovej justície.

Strednému nádvoriu dominuje studňa, hlboká 64 metrov – pôvodne dosahovala hĺbku až 90 metrov.

Prehliadka pokračuje ďalej prírodovednou expozíciou, ktorá oboznamuje návštevníka s ekosystémami regiónu Oravy a s jeho geografickými zmenami za posledné storočie. Na prírodovednú expozíciu nadväzuje expozícia historického nábytkuetnografická expozícia.

GPS: 49.261755, 19.358933

3

Horný hrad

Citadela – strážna veža tvorí Horný hrad. Spolu s Obytnou vežou patrí medzi najstaršie časti hradu (13. storočie). 

Schody, ktoré teraz vedú do Citadely, v minulosti neexistovali. Vojaci sa dostávali do najvyššej časti hradu prostredníctvom lán a spúšťacích rebríkov.

Vnútri sa nachádza cisterna, ktorá slúžila na zadržiavanie dažďovej vody. Dnes sa v priestoroch citadely nachádza archeologická expozícia, ktorá návštevníkov upovedomuje o archeologických nálezoch v rámci regiónu Oravy. Tiež sa tu nachádza Mediatéka – v tomto priestore môžete nájsť ukážku filmov, ktoré sa natáčali na Oravskom hrade.

GPS: 49.262031, 19.358457

Pomôž nám vylepšiť mapy aktivít v tvojej obci

Chcem pomôcť

Objavuj na mape

1 Dolný hrad

2 Stredný hrad

3 Horný hrad


Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave