Príroda

Slaná voda

1 hodina

Trvanie

Zadarmo

Vstupné

Informácie o aktivite

Slaná voda je oblasť na úpätí Babej hory, cca 2,5 km od obce Oravská Polhora. Nachádza sa tam niekoľko prírodných pozoruhodností, medzi ktoré určite patrí prameň liečivej jódobrómovej slanej vody, či jedno z najzachovalejších rašelinísk na Slovensku.

Soľanka (jódobromová slaná voda) patrí k našim najhodnotnejším známym jódovým liečivým vodám. Jej liečivé účinky sa využívali najmä na hojenie kožných, ženských, vnútorných chorôb a katarov horných dýchacích ciest. Prítomnosť vzácnej vody v tejto oblasti podnietila v 19. storočí ku vzniku rozsiahleho komplexu kúpeľov, ktoré však boli neskôr zničené.

Neďaleké rašelinisko sa rozprestiera na území 108 ha. Patrí k najzachovalejším na Slovenku a floristicky najzaujímavejším lokalitám na Orave. Kráčajúc dreveným chodníkom môžete zbadať mäsožravú rosičku okrúhlolistú či vzácne druhy tráv a vstavačovitých druhov, nazývaných orchideí. Medzi najelegantnejších zástupcov hmyzej ríše patria vážky. Zaujímavý je aj výskyt mloka karpatského najmenšej žaby kunky žltobruchej. V rašeliniskách často loví, napríklad bocian čierny či orol krikľavý.

V blízkosti rašeliniska sa nachádza diviačia obora, ktorá slúži na chov diviačej zveri a zároveň ponúka návštevníkom príležitosť stretnúť sa s touto lesnou zverou a jej spôsobom života.

Dôležité informácie


LokalitaOravská Polhora
Vstupné Zadarmo
Trvanie1 hodina
ParkovanieBezplatné, pred chatou Slaná voda
Súradnice49.5255 19.4709

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave