Príroda

Oravská priehrada

Zadarmo

Vstupné

Články o aktivite

Informácie o aktivite

Najväčšia vodná nádrž na Slovensku je súčasťou vodného diela Orava. Je vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy s objemom 375,2 miliónov m3.

Pod hladinou Oravskej priehrady navždy zmizli obce Slanica, Oravské Hámre, Osada, Lavkovo a Ústie, tiež časť Bobrova a Námestova. Práve preto sa v Námestove nenachádza historické centrum mesta. Nad hladinou ostal po zatopenej obci Slanica malý vrch, čím vznikli Slanický ostrov nazývaný aj Ostrov umenia a Vtáčí ostrov, ktoré sú pri nízkej hladine vody spojené úzkym prechodom. Verejnosti je však prístupný iba prvý z menovaných. Vtáčí ostrov je významným hniezdiskom vodného vtáctva, preto je naň vstup zakázaný.  Aj preto je časť vodnej plochy a vybrané brehy priehrady súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.

Vodné dielo so svojimi brehmi a ostrovmi patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku, leží na migračnej trase vodného a pri vode žijúceho vtáctva v cezhraničnej polohe pri hraniciach s Poľskom.

Hlavným účelom vodného diela je zachytiť vodu v čase povodní a zachytenou vodou zlepšovať prietokové pomery v rieke Orava a Váh.

História Oravskej priehrady

Prvý model projektovanej drevenej priehrady je z roku 1730 a je uložený v Oravskom múzeu na Oravskom hrade. Idea vybudovať priehradu vo vhodnom profile „Ústianského hrdla“ sa datuje od roku 1830 a neskôr sa vždy po sérii povodňových udalostí oživovala. Z historických záznamov je známe, že prvé konkrétne merania a výskumné aktivity sa uskutočnili ešte v roku 1871.

Študijné práce uvažovali s realizáciou rôznych typov priehrad, od murovaných, zemných až po betónové. Napokon - v roku 1953 - bola priehrada ako moderná stavba daná do prevádzky a slúži dodnes.

Dôležité informácie


LokalitaNámestovo
Vstupné Zadarmo
ParkovanieNa parkoviskách v Námestove, autokempoch, pri priehradnom múre
Webstránkawww.oravska-priehrada.sk
Súradnice49.382149 19.557724
1

Vtáčí ostrov

Vtáči ostrov je významným hniezdiskom vodného vtáctva. Nachádza sa vo vodnej nádrži Oravská priehrada, východne od mesta Námestovo. Verejnosti nie je prístupný.

Ide o pomerne malý ostrov, s rozlohou 1,6 ha. Vznikol zaplavením návršia nad sútokom Bielej Oravy a Polhoranky. Svoje hniezdisko tu majú najmä čajky smejivé, bielohlavé, rybáre riečne ako aj niekoľko druhov kačíc. Práve preto je ostrov súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a Chráneného vtáčieho územia Horná Orava v druhej najprísnejšej zóne a verejnosť má naň vstup zakázaný.

Počas migrácií sa tu vyskytujú viaceré druhy vodného vtáctva: potáplica stredná a malá, kormorány veľké, potápky chochlaté a malé, volavky popolavé, beluše veľké, vzácne aj beluše malé. Pri vhodnej výške vodnej hladiny sa zastavujú kŕdliky bocianov čiernych. Najmä na plytkých miestach (napríklad v zálive pri Michaľovke) zbierajú potravu kačice divé, hvizdárky, chrapky, chrapačky, kačice ostrochvosté. Na ostrove sa však vyskytujú aj potápače veľké, hlaholky severské, chochlačky sivé a vrkočaté, vzácne aj morské. Počas augusta - septembra tu pravidelne lovia kršiaky a rybáre.

GPS: 49.4127, 19.5099

Pomôž nám vylepšiť mapy aktivít v tvojej obci

Chcem pomôcť

Objavuj na mape

1 Vtáčí ostrov


Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave