Príroda

Naučný chodník Antona Kocyana

Trasa A: 14,6 km, Trasa B: 3,2 km

Dĺžka trasy

Trasa A: 5,5 hod., Trasa B: 1,5 hod

Trvanie

Informácie o aktivite

Náučný chodník venovaný milovníkovi prírody a zároveň priekopníkovi turistiky na Orave, Antonovi Kocyanovi. Je špecifický množstvom informačných tabúľ a tiež miestami, cez ktoré vás náučná prechádzka prevedie.

Chodník v Oraviciach vybudovali v rokoch 2010 až 2013. Je rozdelený na dve časti. Dlhšia trasa A má 22 zástavok a kratšia trasa B deväť.

Trasa A vedie od východiska v Oraviciach po asfaltovej údolnej lesnej ceste popri rieke Oravica do Tichej doliny. Pri štátnej hranici sa vracia cez Maguru po lesnej ceste. Pod Magurou (Magura Witowska) sa začína osobitná vetva, ktorej cieľ je na vrchol kopca (1232 m n. m.). Od začiatku tejto vetvy smeruje na lyžiarsky vlek Meander ski parku a odtiaľ sa vracia popri vleku na začiatok chodníka.

Časť trasy B vedie od východiska v Oraviciach po asfaltovej lesnej ceste v smere na Bobroveckú dolinu. Tu prechádza povalovým chodníkom cez rašelinisko Peciská a vracia sa späť na začiatok, odtiaľ smeruje druhá časť vetvy B a to štátnou cestou na Zuberec popri Bystrej na Mihulčie, končí sa za mostom na kóte 808 m n. m.

Anton Kocyan  bol poľský a slovenský lesník, zoológ, preparátor a vynikajúci znalec tatranskej prírody. Bol otcom  Antona Kociana, slovenského prírodovedného pracovníka, stredoškolského učiteľa biológie, geológie a geografie, ochrancu prírody, jedného zo zakladateľov vysokohorskej turistiky na Orave.

Dôležité informácie


LokalitaTvrdošín
TrvanieTrasa A: 5,5 hod., Trasa B: 1,5 hod
ParkovaniePri aquaparku Meander park
Webstránkawww.sopsr.sk/kociana/inde…
Súradnice49.297421 19.746823

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na Orave